Bez tytułu 1

Ostatni tydzień tegorocznego października przynosi nam jeszcze dość późne babie lato w postaci w miarę wysokiej temperatury i na ogół pogodnego nieba. Jak to często bywa o tej porze roku, mamy też do czynienia z mgłami. Taka pogoda utrzyma się do końca tygodnia, z tym, że zrobi się jeszcze cieplej.

 Nad Polskę zaczyna docierać coraz cieplejsze powietrze z południa i południowego zachodu Europy. Najsilniejszy strumień tego powietrza otrzymamy pod koniec tygodnia. Wszystko wskazuje na to, że to m.in nasz region zanotuje najwyższą temperaturę spośród całego kraju. W sobotę i niedzielę słupki rtęci na termometrach wskażą nawet 18/19°C. Najcieplej będzie w rejonach podgórskich, oraz w okolicach Tarnowa. Stanie się tak za sprawą wiatru halnego, który w kolejnych dniach zacznie być coraz wyraźniej odczuwalny. W połączeniu z małą ilością chmur, może to sprawić, że lokalnie temperatura będzie wyższa o ok. 1/2°C, więc nie można wykluczyć, że gdzieś zostanie osiągnięte lub lekko przekroczone 20°C.

Takie ciepło o tej porze roku nie jest typowe dla naszej strefy klimatycznej, co doskonale obrazuje powyższa mapka, na której widać odchylenie temperatury od średniej na najbliższą sobotę (30.10). W naszym regionie będzie nawet o ok. 8/10°C cieplej, niż powinno być o tej porze roku. Zdarzało się jednak i to całkiem nie tak dawno, że nawet początek listopada przynosił znacznie wyższe temperatury. Tak było chociażby 5 listopada 2018 roku, kiedy w miejscowości Polana w Bieszczadach odnotowano aż 26.5°C.

W tym roku tak ciepłego początku listopada na pewno nie będzie, bowiem wraz z początkiem nowego miesiąca w pogodzie zaczną zachodzić zmiany. Temperatura z dnia na dzień będzie spadać, a do tego pojawi się już więcej opadów, ale o tym opowiem przy innej okazji.

meteo nowy