P3910816NOWY TARG. Dziś po zmroku została uruchomiona fontanna przy Miejskim Centrum Kultury. To zwiastun rychłego otwarcia także i samego obiektu, a data tego wydarzenia wyznaczona jest na 19. listopada.

Granitowe barany przeszły lifting i czyszczenie w zakładzie kamieniarskim w Maniowach. Wyzgrabniały, przyrosły im ogonki. Ale przede wszystkim została całkowicie wymieniona cała podziemna instalacja, która ponoć nigdy nie została właściwie ukończona, gdyż na etapie wykonania brakło pieniędzy. Teraz w miejscu dawnej sadzawki zamontowane są wyloty dysz.

Z trzech miejskich fontann ta jest najbardziej efektowna i najnowocześniejsza. Zastosowano w niej bowiem inną technologię. Strumień wody jest podświetlony silnymi, kolorowymi ledami. Powoduje to, że strugi utrzymują wyraźną, świetlistą barwę, dopóki znów nie zetkną się z płytą.

P3910790

A jest to po prostu tryskającą fantazja – w formie wodnych biczów, łuków, bryzgów, „meduz”, kielichów. Gama kolorów – zdumiewająca – od perlistej bieli, przez czerwień, zieleń, żółć, róż, odcienie lilla, seledynu, po niebieski. Dosłownie – feeria barw. Jedna sekwencja – niestety, bez muzyki – trwa długo i można się w ten wodny spektakl wpatrywać bez końca.

Uruchomienie fontanny i rozgrodzenie skweru przed MCK-kiem natychmiast przyciągnęło zaciekawionych przechodniów. Pojawili się deskorolkarze, treserzy piesków. Wiele osób wyciągało komórki, by nagrać czarujące zjawisko. Tym bardziej, że wokół fontanny stoją teraz ławki, zapraszając do spoczynku.

Burmistrz Grzegorz Watycha nie mówi jeszcze o kosztach rekonstrukcji fontanny, gdyż wchodzą one w ogólne koszty przebudowy i rozbudowy starego MOK-u.

Na razie – cieszmy się efektem, bo gdy temperatura spadnie poniżej zera, fontannę trzeba będzie wyłączyć.

Fot. Anna Szopińska