2021 10 01 Smiglowiec policyjny zamiast TOPR115559

Ratownicy TOPR razem z policją będą nieść pomoc turystom w górach przez najbliższy miesiąc.

Od rana na lądowisku Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zamiast biało-czerwonego Sokoła z logiem „TOPR” pojawił się srebrno-niebieski policyjny śmigłowiec. Będzie on przez najbliższy miesiąc zastępować śmigłowiec ratowników podczas akcji w Tatrach.

Ratownicy przenieśli już cały sprzęt niezbędny do ratowania życia. Mimo tego, że oba śmigłowce to „Sokoły”, to toprowcy musieli dostosować policyjną maszynę do potrzeb ratownictwa.

Piloci oraz cała obsługa techniczna śmigłowca to policjanci, którzy na pokład będą zabierać min. dwóch ratowników. Problemów ze współpracą nie powinno jednak być, ponieważ piloci latali już wcześniej w Tatrach. - To są piloci, którzy już latali w Tatrach. My też mieliśmy już okazję współpracować. Dzięki tej kilkuletniej współpracy turyści mogą czuć się bezpieczni - zaznacza Bartek Gąsienica-Józkowy, ratownik TOPR.

Ratownicy także zaznaczają, że przy obecnym wzmożonym ruchu turystycznym, a co za tym idzie ilości wypadków, pomoc w dotarciu do poszkodowanych śmigłowcem jest nieoceniona. Czas akcji ratunkowych skraca się z kilku godzin do nawet kilkudziesięciu minut.

Policyjny śmigłowiec ma stacjonować w Zakopanem do 31 października. W tym czasie toprowski Sokół będzie przechodził remont.

Fot. Marcin Szkodziński