smogghh

Dotyczy to 7 gmin województwa. Skawina, Krzeszowice, Oświęcim, Nowy Targ, Niepołomice, Rabka-Zdrój i Czarny Dunajec zakazują tym samym zakładania instalacji wykorzystujących węgiel w nowych budynkach oraz regulują proces spalania w tych starszych.

Radni wojewódzcy byli niemal jednomyślni przyjmując uchwały. Za każdym razem ponad 20 radnych głosowało “za”. W każdym z głosowań jeden głos był przeciwny przy kilku wstrzymujących się.

W przypadku Nowego Targu przepisy dotyczą jedynie centrum miasta, gdzie istnieje ścisła zabudowa i możliwość podpięcia do sieci ciepłowniczej. Za to jeśli chodzi o Rabkę-Zdrój przepisy mają obowiązywać jedynie w strefie uzdrowiskowej.

Nowe przepisy w każdym z przypadków zawierają trzy główne punkty:

- odejście od wykorzystania węgla w przypadku nowych instalacji. W budynkach opalanych węglem będzie to można robić do końca 2029 roku.

- od 2023 nowe kotły na biomasę powinny emitować mniej cząstek stałych niż 20 mikrogramów na metr sześcienny. Kominki natomiast powinny zostać wyposażone w automatyczną regulację procesu spalania.

- do końca 2022 roku zakazane zostanie korzystanie z kotłów pozaklasowych. Również kotły 3-ej i 4-ej klasy zostaną zdemontowane. Mieszkańcy mają czas na ich usunięcie do końca 2026 roku.

źródło: https://smoglab.pl/