P3860863GORCE. Zaawansowanie prac przy budowie Centrum Edukacyjno-Przyrodniczego Brama w Gorce nie pozostawia wątpliwości, że spółka zdoła ukończyć potężną inwestycję w terminie wyznaczonym umową o unijnym dofinansowaniu.

Letni sezon przyniósł spektakularne postępy prac w dolinie potoku Mały Kowaniec, na terenach Wspólnoty Gruntowej Wsi Waksmund. Intensyfikacja robót jest naprawdę duża. Trwają teraz prace we wnętrzach obiektu edukacyjno-przyrodniczego. Po tej samej stronie drogi powstał stylowy mostek. Co najważniejsze – filary różnej wysokości znaczą już trasę ścieżki w koronach drzew. Gotowe są betonowe stopy pod wieże.

P3860827

Zgodnie z projektowymi założeniami, Brama w Gorce będzie pokazywać specyfikę gorczańskiej przyrody z trzech perspektyw: nadziemnej, czyli wierzchołków drzew; naziemnej, czyli szlaków spacerowych po gruncie wraz z ekspozycją przyrodniczą oraz podziemnej, czyli tunelu z ekspozycją przyrodniczą innego rodzaju. Od wiosny Waksmund nie będzie już zazdrościł podobnym atrakcjom w Krynicy, na Dolnych Morawach w Czechach czy w Dolinie Bachledowej na terenie słowackiego Zdziaru. Inwestorska spółka na swoim facebookowym profilu udostępnia już wizualizacje pomieszczeń i ekspozycji.

241652655 331360675448305 3856250036573024284 n

Funkcjonujące u naszych sąsiadów ścieżki w koronach drzew przyciągają rzesze turystów. Cena ich powstania – na co od kilku lat zwracają uwagę ekolodzy, to jednak bardzo duża ingerencja w drzewostan, stosunki hydrologiczne i ukształtowanie terenu.

Unijne dofinansowanie, które zdobyła Brama w Gorce, wynosi 5 milionów 300 tys. zł. Zgodnie z tą umową, inwestycja powinna być oddana 17. kwietnia przyszłego roku. I wiele wskazuje, że będzie.

Fot. Anna Szopińska

Wizualizacje (FB Bramy w Gorce):