Slowacja granica

Kontrole i zamknięte mniejsze przejścia graniczne. Słowacy chcą ustrzec kraj przed kolejną falą zachorowań wprowadzając obowiązkową kwarantannę. Jest możliwość uniknięcia izolacji.

W poniedziałek 5 lipca przejścia graniczne w Niedzicy, na Łysej Polanie, w Chochołowie i Lipnicy Wielkiej mają zostać zamknięte. Na większych przejściach granicznych w Jurgowie oraz w Chyżnem mają pojawić się kontrole ze strony Słowacji. Wszystko przez wersję Delta koronawirusa.

Osoby wjeżdżające na teren Słowacji obowiązkowo będą poddane 14 - dniowej kwarantannie. Okres izolacji będzie można skrócić do pięciu dni, jeżeli test na COVID-19 wykonany po pięciu dniach izolacji będzie negatywny.

Z kwarantanny mają być zwolnione osoby, które:

  • zostały w pełni zaszczepione, a od szczepienia minęło 14 dni,
  • przebyły zakażenie COVID-19 w ostatnich 180-dniach, oraz zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki. Od szczepienia musi minąć min. 14 dni,
  • do 9 sierpnia 2021 roku dzieci do 12-tego roku życia. Po 9 sierpnia br. kwarantanna będzie także obowiązkowa dla dzieci.
  • osoby przejeżdżające tranzytem przez kraj. Mają one 8 godzin na opuszczenie terytorium Słowacji.

Mimo, iż na Słowacji ostatniej doby nie odnotowano przypadków śmiertelnych i zanotowano tylko 3 przypadki zakażeń, to nasi południowi sąsiedzi obawiają się powtórki zachorowań z początku 2021 roku. Wówczas ilość nowych zakażonych i osób potrzebujących hospitalizacji była tak duża, że Słowacja zwróciła się o pomoc do Unii Europejskiej, aby oddelegować lekarzy do pracy przy chorych, a część z osób potrzebujących pomocy trafiła do podhalańskich szpitali.

fot. Marcin Szkodziński