GOPR

Pracowity dzień mają za sobą ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Aż trzykrotnie udzielali pomocy poszkodowanym. 

O godzinie 14:30 do Stacji Centralnej w Rabce-Zdroju dotarło zgłoszenie z CPR Kraków o wypadku turystki na szlaku zielonym prowadzącym ze szczytu Cietnia do miejscowości Szczyrzyc w Beskidzie Wyspowym. W wyniku upadku na trudnym szlaku kobieta prawdopodobnie złamała nogę. Na miejsce wypadku wyjechał zespół ratowników, który quadem dotarł do znajdującej się w trudnym terenie kobieta. Po zaopatrzeniu urazu pechowa turystka zostaje ewakuowana do Szczyrzyca.

Około godziny 19. ratownicy ze Stacji Ratunkowej w Nowym Targu zostali zadysponowani w rejon przełomu Białki, gdzie na jednej ze skałek znajdował się mężczyzna z dzieckiem, którzy nie byli w stanie samodzielnie bezpiecznie zejść. Po dotarciu na miejsce ratownicy opuścili turystów do podstawy skały za pomocą technik linowych. W akcji uczestniczyły także miejscowe jednostki OSP.

Również około godziny 19. ratownicy ze Stacji Ratunkowej w Szczawnicy prowadzili poszukiwania turystów, którzy zabłądzili w rejonie Jaworek. Wśród nich znajdowało się 3.letnie dziecko. Prawdopodobnie turyści pomylili drogi i zamiast skierować się w stronę przełęczy Obidza poszli jedną z dróg leśnych prowadzących w kierunku szczytu Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Na szczęście dzięki znajomości terenu zostali szybko odnalezieni przez ratowników.

Źródło: GOPR