wojaszakaz20POWIAT NOWOTARSKI. Stan zakażeń w powiecie nowotarskim na dziś rano to 146. W obu sąsiadujących powiatach – nowotarskim i tatrzańskim – liczba rośnie o ok. 10 – 12 dziennie, a jest to dużo. Powiatowe stacje Sanepid mają pełne ręce roboty.

- Ok. 80 procent z tych przypadków to zakażenia rodzinne – mówi Jolanta Bakalarz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu. – Najwięcej notujemy ich gminach Nowy Rarg i Rabka. Początkiem były przeważnie przypadki skądś zawleczone, a od zakażonych osób zarażały się całe rodziny.

Z powodu kilku potwierdzonych przypadków w formie „Wojas”, dziś pobierane są wymazy od ok. 120 pracowników. Wszystkie osoby „z kontaktu” zostały objęte kwarantanną.

- Tak duża liczba zleconych wymazów wynika ze specyfiki zakładu, gdzie ludzie pracują we współnych pomieszczeniach, w niewielkich odległościach, przemieszczają się, korzystają ze wspólnych urządzeń – wyjaśnia Jolanta Bakalarz.

W poniedziałek natomiast powinniśmy znać wyniki testów przeprowadzonych wśród pracowników oddziału chorób wewnętrznych Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego i wśród 44 pacjentów, którzy znajdowali się na oddziale razem z pacjentem, który był hospitalizowany z zatajeniem przez rodzinę informacji o zakażeniu osoby wspólnie zamieszkującej. Dopóki nie będzie wyników – interna pozostaje zamknięta – zarówno na nowe przyjęcia, jak i na wypisy pacjentów już wyleczonych.