19przypadek20POWIAT NOWOTARSKI. Do 19-tu powiększyła się liczba stwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem na terenie powiatu nowotarskiego. Trzy ostatnio odnotowane nie mają jednak związku z tłumnym pogrzebem Zofii Karpiel-Bułecki w Zakopanem. Przyczyny jednego nie pozwoli ustalić nawet wywiad epidemiologiczny.

Jedno z dwóch odnotowanych ostatnio zakażeń dotknęło mężczyznę ponad 60-letniego. Z powodu wystąpienia objawów znalazł się on w szpitalu zakaźnym w Krakowie. Nie podejrzewa, gdzie i w jaki sposób mógł się zakazić. Przyczyny nie pozwolił ustalić także wywiad epidemiologiczny.

Drugi przypadek to starsza kobieta, która przebywała w kwarantannie, ze względu na kontakt z osobą wcześniej zakażoną. Przyczyną hospitalizacji były jednak zupełnie inne dolegliwości niż charakterystyczne dla Covid-u. Te dołączyły później, a test wykazał zakażenie. Ta pani również trafiła do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dziewiętnastemu w powiecie zakażeniu uległ mężczyzna, który ze względu na kontakt z wcześniejszym przypadkiem przebywał teraz w kwarantannie. Jest bezobjawowy, dlatego przebywa w izolacji domowej.

Tym sposobem liczba aktywnych zakażeń na terenie Nowotarszczyzny zbliżyła się do liczby osób, które wyzdrowiały. Jeśli tych ostatnich jest 10, tak aktywnych przypadków Covid-19 – już 9.

Sposób przechodzenia choroby tylko potwierdza, że wirus działa na ludzki organizm w sposób trudny do przewidzenia. 60-latka np. przechodziła infekcję całkiem niegroźnie i wyszła z niej szybko, podczas, gdy jej 30-letnia córka – chorowała bardzo ciężko i konieczne było użycie respiratora. Jej brat z kolei na negatywny wynik testów musiał czekać aż 9 tygodni.   

Powiatowa Stacja Sanepid stara się uaktywnić policję do kontroli przestrzegania epidemicznych zasad zachowania zwłaszcza w placówkach handlowych i w miejscach zgromadzeń.