Czyste Tatry Kasprowy Wierch

Już za miesiąc, w sobotę 22 sierpnia, odbędzie się dziewiąta edycja akcji Czyste Tatry. Na stronie internetowej wydarzenia ruszyła rejestracja wolontariusze i warto się pospieszyć, bo w tym roku, ze względu sytuację, szlaki będzie sprzątać tylko dwa i pół tysiąca uczestników. W ostatnich latach ich liczba sięgała siedmiu tysięcy.

 - Z wielką przyjemnością potwierdziliśmy niedawno, że dziewiąty finał Czystych Tatr odbędzie się 22 sierpnia. Teraz z jeszcze większą radością otwieramy rejestrację dla wolontariuszy. To właśnie oni są sercem i duchem projektu. Dzięki ich pracy, tatrzańskie szlaki lśnią czystością, a dzięki ich postawie, zmieniają się złe nawyki wielu Polaków. Szkoda, że w tym roku nie będziemy mogli sprzątać w taki licznym gronie, jak w ostatnich trzech  latach, ale dla nas – organizatorów - najważniejsze jest bezpieczeństwo każdego uczestnika – powiedział prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, Rafał Sonik.

W tym roku ze względu na wyjątkową sytuację, wydarzenie zostało ograniczone do jednodniowego sprzątania Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pierwszy etap rejestracji prowadzony jest online za pośrednictwem oficjalnej strony stowarzyszenia: https://czystapolska.org.pl/rejestracja/#. W ten sposób swój udział może zgłosić 1000 wolontariuszy. Kolejne 1500 osób będzie mogło zapisać się i odebrać pakiet startowy na jednym z siedmiu punktów mobilnych, zlokalizowanych przy wejściach na szlaki prowadzące do: Morskiego Oka, Doliny Kościeliskiej, Doliny Małej Łąki, Doliny Strążyskiej, Doliny Chochołowskiej, Kuźnic oraz w Punkcie Informacji Turystycznej pod Gubałówką. Punkty będą czynne w dniu akcji w godzinach 7:00 do 15:00.

Wszyscy, którzy są zainteresowani dołączeniem do kolejnej edycji wielkiego sprzątania powinni się pospieszyć, ponieważ tylko rejestracja internetowa daje pełną gwarancję uczestnictwa w tej edycji Czystych Tatr. Każdy Wolontariusz otrzyma pakiet zawierający niezbędne do sprzątania przybory (m. in. worki na śmieci i rękawiczki) oraz limitowaną koszulkę Czyste Tatry 2020 z dedykowaną grafiką przygotowaną przez Andrzeja Mleczkę.

Grafika Andrzeja Mleczki

- Zapewniamy, że wydarzenie przeprowadzone zostanie z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa wynikających z zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia, w związku z epidemią wirusa COVID-19 – podkreślają organizatorzy.

Czyste Tatry zostały zorganizowane po raz pierwszy w 2012 roku. W ciągu ośmiu edycji, ponad 30 tysięcy wolontariuszy zniosło z tatrzańskich szlaków ponad pięć i pół ton śmieci. Najważniejszym celem projektu nie jest jednak jednorazowe posprzątanie naszych najwyższych gór, ale edukacja ekologiczna. Dzięki zaangażowaniu ambasadorów oraz licznym przekazom medialnym, idea przyświecająca organizatorom dociera do coraz szerszej grupy odbiorców. Dzięki temu z roku na rok obserwowany jest pozytywny trend: więcej jest chętnych, by sprzątać szlaki, a mniej śmieci pozostawionych przez turystów. To oznacza, że świadomość ekologiczna wśród Polaków rośnie.