P3520507NOWY TARG – LUDŹMIERZ. W dzień tłumnego odpustu przy święcie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Miejski Zakład Komunikacji w Nowym Targu uruchamia 15. sierpnia dodatkowe kursy na trasie Nowy Targ Rynek – Krzywa MOK – Ludźmierz – Nowy Targ Rynek.

 Miejskie autobusy będą kursować po wyznaczonej trasie w godz. 8.00 – 15.00, średnio co 30 minut. 

Na tej specjalnej linii nie będą obowiązywać bilety miesięczne, ulgowe, ani przejazdy bezpłatne. Za przejazd trzeba będzie zapłacić 4 zł (bilet 60 minutowy) lub 6 zł (bilet 180 minutowy). 

Uroczysta suma na ołtarzu polowym w Ludźmierzu pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, rozpocznie się o godz. 11.30.

Uroczysty charakter święta i 100-lecia „cudu nad Wisłą” podkreśli, jak już każdego roku, obecność kompanii reprezentacyjnej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.  Podczas każdej Mszy świętej błogosławione będą kwiaty i zioła, zbierane ku pożytkowi i pomocy w chorobach ludzi i zwierząt.

Bukiety na święto Zielnejtradycyjnie komponowane są z kłosów zbóż, kwiatów i ziół, zwłaszcza tych leczniczych, jak piołun, dziurawiec, macierzanka, krwawniki i babka lancetowata.

P3520485

W tradycji Kościoła święto to jest obchodzone już od V wieku, jako Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny i jest najstarszym świętem maryjnym. Związane jest z dogmatem, że Matka Boska nie umarła, lecz zasnęła głębokim snem, a Jej dusza i ciało zostało zaniesione przez anioły do nieba.

Według apokryficznej opowieści w dniu zaśnięcia zjechali się z różnych stron świata apostołowie, by u podnóża Góry Oliwnej pochować ciało Matki Boskiej. Nie było wśród nich jednak Tomasza, który się spóźnił. Gdy wreszcie przybył, poprosił o otwarcie grobu. Grób okazał się pusty, wewnątrz nie było ciała, a na miejscu gdzie leżało, znaleziono wianki i pachnące lilie.

Fot. Anna Szopińska