nieszpludzzap20LUDŹMIERZ. Przypadające na maj setne urodziny św. Jana Pawła II Podhale będzie obchodzić w najbliższą sobotę i niedzielę. Przeniesione z powodu obostrzeń świętowanie połączy się bowiem z ludźmierskim odpustem w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To największy, najtłumniejszy w roku odpust w tym Sanktuarium, silnie związany z regionalną tradycją.

 

 Urodziny rozpocznie modlitwa różańcowa o godz. 19.00, a na godz. 20.00 zaplanowany jest wyjątkowy plenerowy koncert na scenie między bazyliką a ołtarzem polowym, czyli między miejscem koronacji cudownej figury Matki Boskiej Ludźmierskiej w 1963 r. a miejscem modlitwy św. Jana Pawła II w roku 1997 z tłumem wiernych.

Za sprawą artystów – w dużej mierze tych samych, którzy brali udział w premierowym koncercie 28. września 1992 roku (Hanna Banaszak, Beata Rybotycka, Jacek Wójcicki) - w ludźmierskim sanktuarium, znów zabrzmi słynne oratorium „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego.

Wykonawcom będzie towarzyszyć stu muzyków i śpiewaków góralskich, a prócz nich - chór Górecki Chamber Choir i orkiestra Passionart, pod  batutą Piotra Sułkowskiego – znakomitego dyrygenta, dyrektora naczelnego i artystycznego Warmińsko–Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. 

Wstęp wolny, ale wszystkie reżimy epidemiczne i dystans - obowiązują.