ryckolumb201NOWY TARG. Ksiądz prałat Stanisław Strojek - proboszcz Parafii NSPJ w Nowym Targu i dziekan nowotarski - w imieniu abpa Marka Jędraszewskiego wręczył Markowi Fryźlewiczowi złoty Medal Ojca Świętego JP II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej. 

Przyznany przez metropolitę krakowskiego medal „z wdzięcznością za zaangażowanie w działalność historyczną i patriotyczną w połączeniu z promowaniem osoby i dzieła św. Jana Pawła II w środowisku lokalnym miasta Nowy Targ” jest wyrazem uznania za wieloletnią działalność dla ukazywania i dokumentowania związków świętego JP II z Nowym Targiem i Podhalem, promowania jego nauczania i dziedzictwa duchowego związanego jeszcze z okresem, gdy kardynał Wojtyła był biskupem krakowskim oraz lat Jego pontyfikatu.

ryckolumb202

Marek Fryźlewicz był wraz z Józefem Paczką w 2011 roku inicjatorem i współorganizatorem stałej wystawy w nowotarskim Ratuszu poświęconej Janowi Pawłowi II pt. „JPII - Nowy Targ. Przeszłość i obecność”.

ryckolumb203

Wielokrotnie publikował m.in. w Almanachu Nowotarskim, Tygodniku Podhalańskim i Głosie Serca artykuły ukazujące spotkania biskupa, kardynała Karola Wojtyły, papieża JP II w Nowym Targu i na Podhalu. Jego pasją jest „odkrywanie” i publikowanie nieznanych kazań biskupa i kardynała Wojtyły skierowanych do mieszkańców Miasta i Podhala jeszcze przed wyborem na papieża. Jest autorem książek m.in.: „Kardynał Karol Wojtyła - Jan Paweł II do nowotarżan”, „Karol Wojtyła - JP II. Słowo u Gaździny Podhala”, „Na Was zawsze można liczyć (jako współautor)”.

Należy do Akcji Katolickiej i Rycerzy Kolumba.

Tekst i fot:

Rycerze Kolumba - Rada Matki Boskiej Ludźmierskiej 

Wielki Rycerz Paweł Put