nieszpor191NOWY TARG. Po tłumnych czerwcowych obchodach 40-lecia papieskiej wizyty w Nowym Targu, dzisiejsza uroczystość na lotnisku była kameralna i skromna. Ale jest dowodem wiernej i wdzięcznej pamięci. Były flagi w barwach papieskich, maryjnych i narodowych. Były gitara i skrzypce; byli uczniowie i harcerze. Była też grupa ok. 200 wiernych, których przy pomniku Św. Jana Pawła II zgromadził kolejny Dzień Papieski.

Co roku w niedzielę najbliższą dacie 16. października na nieszpory, wspólną modlitwę i artystyczny program zapraszają na lotnisko parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa – przed czterdziestoma laty organizująca tłumną Mszę św. na lotnisku - i Szkoła Podstawowa Nr 3 na Kowańcu, która nosi imię Św. Jana Pawła II.

nieszpor192

Tym razem nieszpory prowadził ks. Kazimierz Kubat w asyście organisty Piotra Augustyna i ministrantów, a uczniowie „trójki” – w góralskim lub białym ubraniu – wystąpili w montażu słowno-muzycznym, który przywoływał atmosferę tamtych dni i wspólnotowego ducha. Przejęcie i wzruszenie świadczyły, z jaką powagą spełnili swoją rolę przedstawiciele pokolenia Papieża-Polaka znającego już tylko pism, nagrań, zdjęć i rodzinnych przekazów.

nieszpor193

Czterdzieści czerwonych róż harcerze rozdali przybyłym na lotnisko, by ci mogli je złożyć u stóp pomnika. Ten symboliczny gest miał pokazać, że nowotarska społeczność wie, co to wdzięczne serce.  

Nieszpory na lotnisku

Fot. Anna Szopińska