bozcial191NOWY TARG. Wspólna dla dwóch parafii – św. Katarzyny i Najświętszego Serca Pana Jezusa – procesja w Święto Bożego Ciała rozpoczęła się po Mszy św. z udziałem połączonych chórów w najstarszej nowotarskiej świątyni. Uroczystego charakteru nadawały jej sztandary, szpalery ministrantów, dziewczynek sypiących kwiatki, pierwszokomunijnych dzieci, góralek i górali niosących feretrony, a przede wszystkim parafialnej orkiestry. Wielu mieszkańców – mimo lekkiego deszczu – postanowiło uczcić ten dzień regionalnym odzieniem.

Z kościoła św. Katarzyny procesja kierowała się do kolejnych czterech ołtarzy w obszarze rynku, gdzie czytaniom Ewangelii towarzyszyły sakralne pieśni w wykonaniu chórów „Gorce” i „Echo Gorczańskie”.  

Właściciele budynków, przy których stały ołtarze, zaraz po przejściu procesji obcinali z drzewek zielone gałązki, rozdając je tym, którzy taką pamiątkę po święcie chcieli zabrać do domów.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało, jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Wyrosła z adoracyjnego kierunku pobożności eucharystycznej, rozwijającej się na Zachodzie od przełomu XI i XII w. W Polsce kultywowana od  XIV wieku, przypada zawsze w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej.

Jest przed wszystkim okazją do publicznego wyznania wiary w Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Chrystusa, który wchodzi w ludzkie życie, a ci, którzy otwierają się na Niego i idą za nim, wezwani są przede wszystkim do tego, by być żywym znakiem Bożej obecności w tym świecie.

P3470971

Procesje w święto Bożego Ciała nadają kolorytu zwłaszcza wsiom i małym miasteczkom. O Nowym Targu można powiedzieć, że było to publiczne wyznanie wiary z mocnym góralskim akcentem, ale tłumne jak w większych miastach. Dorosłym daje to święto szczególne poczucie wspólnoty, dzieciom dostarcza przeżyć zapadających w pamięć na całe życie. Na wszystkich wrażenie robią śpiewane przy każdym ołtarzu stare suplikacje „Od powietrza, głodu, ognia i wojny…”.

W mury kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa procesja kierowała się już jednak z podniosłym „Te Deum”.   

Wspólna procesja

Fot. Anna Szopińska