malaarmia191NOWY TARG. „Mała Armia Janosika” koncertowała poprzednio w Mieście podczas Spotkania Noworocznego Starosty, na scenie MOK-u, występując ze wspaniałym kolędowaniem. Zaproszona do uświetnienia 40-lecia papieskiej wizyty w Nowym Targu, przygotowała jednak specjalny repertuar. Pamiętajmy, że potężny rabiański zespół zasłynął, wykonując m.in. w Krakowie, videoklip na cześć św. Jana Pawła II z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

 Papieski jubileusz w Nowym Targu ponad 140-osobowa grupa muzykujących i śpiewających uczciła słowno-muzycznym montażem, w którym – oprócz religijnych i nie tylko religijnych pieśni - znalazły się m.in. utwory Papieża-Polaka i fragmenty „Historii filozofii po góralsku” ks. prof. Józefa Tischnera. Nie brakło nawet kawałka góralskiego rapu i – jako że Armia czuje się dobrze w różnorakim repertuarze – „Dni, których jeszcze nie znamy Marka Grechuty.   

Tę największą kapelę na Podhalu w 2015 roku założył Damian Pałasz – skrzypek z zespołu InoRos i Zwyk. Muzykę ludową, folkową, bałkańską i z łuku Karpat młodzi muzykanci wykonują pod jego kierunkiem na skrzypcach, basach, akordeonach. Mają też w swoim repertuarze inne wartościowe utwory. Jednym z jej najgłośniejszych występów był koncert z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości na Stadionie Narodowym w Warszawie.

malaarmia192

Ok. półtoragodzinny koncert na nowotarskim rynku wielka kapela przetrwała, grając jak w uniesieniu, choć upał sięgał wtedy zenitu, a słońce operowało prosto na scenę. Finałem była oczywiście „Barka” odśpiewana z towarzyszeniem zgromadzonej na rynku publiczności, która kołysała rękoma w rytm kolejnych fraz pieśni zawsze już kojarzącej się z postacią Białego Pielgrzyma. 

Mała Armia Janosika w papieskim koncercie

Fot. Anna Szopińska