relikwiejp219NOWY TARG. Podhalański Szpital Specjalistyczny ubogacił się cząstką świętości Jana Pawła II. Relikwie krwi darował dziś placówce, która nosi imię Papieża-Polaka, kard. Stanisław Dziwisz, przez 26 lat pontyfikatu Jego osobisty sekretarz.

Uroczyste przekazanie relikwii odbyło się w holu pawilonu D, przy popiersiu św. Jana Pawła II, w asyście wszystkich nowotarskich proboszczów, szpitalnego kapelana oraz ks. kustosza ludźmierskiego Sanktuarium. Oprócz dyrekcji, przedstawicieli lekarzy, pielęgniarek i pacjentów Szpitala, przybyli na przekazanie burmistrz Grzegorz Watycha, starosta Krzysztof Faber, wójt Jan Smarduch i poseł Edward Siarka. Gościem specjalnym był pacjent hospitalizowany kiedyś w Nowym Targu – szef kancelarii prezydenta Adam Kwiatkowski.   

Kard. Dziwisz, w którego posiadaniu jest ampułka krwi św. Jana Pawła II, pobranej w ostatnim dniu życia, stał się darczyńcą relikwii wbudowanej teraz w dębowy klęcznik z wyrzeźbionym zarysem Tatr.

Słowo wygłoszone przez kardynała przypominało Papieża od młodości „naznaczonego cierpieniem”, doświadczeniem wojny, zamachu i długiej, postępującej choroby; Papieża, który Klinikę Gemelli nazywał swoim „trzecim domem”. Podkreślał też osobisty sekretarz Jana Pawła II sens i moc cierpienia. - On zawsze był blisko cierpiących – mówił w szpitalnym holu hierarcha darzony szczególnym zaufaniem Papieża Wszechczasów.    

Darczyńca w kardynalskiej purpurze – sam Honorowy Obywatel Nowego Targu – wspominał Mszę sprawowaną na nowotarskim lotnisku dla może i miliona pielgrzymów 8. czerwca 1979 roku, podczas I pielgrzymki do Ojczyzny, Mszę pod Wielką Krokwią i modlitwę różańcową w Ludźmierzu w 1997 roku. – Tę ziemie i jej mieszkańców Papież szczególnie umiłował – mówił.

P3380628

W 1996 roku, Jan Paweł II osobiście przyjął Honorowe Obywatelstwo Nowego Targu. Dziesięć lat później, już po Jego śmierci, miasto obdarzyło nim kard. Dziwisza.

Darowanie Szpitalowi relikwii trzeba uznać za wyraz serdecznej więzi z miastem, które Jan Paweł II – wbrew woli ówcześnie rządzących - bardzo chciał odwiedzić. A dziś - zostało nam Jego nauczanie i przykład wiary.

Po mowie kardynała, modlitwie i poświęceniu relikwii, ustawiła się kolejka do klęcznika.

Przypomnijmy, że relikwie krwi św. Jana Pawła II są już drugimi, jakie posiada Podhalański Szpital. W październiku do jego kaplicy trafiły – sprowadzone z pomocą ks. Jana Karlaka – relikwie błogosławionej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej. Karol Wojtyła – wówczas biskup krakowski – wspierał jej charytatywne dzieło posługi chorym i ubogim w domach. Teraz – co prawda nie w Krakowie, jak z życia, ale w Nowym Targu – spotkali się znów: w swoich doczesnych szczątkach.

Dębowy klęcznik, podobnie jak relikwie siostry Chrzanowskiej, znajdzie się w szpitalnej kaplicy.

Przekazanie relikwii św. Jana Pawła II

Fot. Anna Szopińska