katedra 11092018 14WŁOCHY. 7 września 2018 r. w piątek, s. Maria Grzesiuk z Watykanu i s. Danuta Lipińska z Ludźmierza przyjechały do Trivento (CB). Niemal na progu domu okazało się, że wieczorem o 18.00 w wigilię urodzin Matki Bożej w sanktuarium diecezjalnym w Canetto ks. Biskup Claudio Palumbo odprawia Mszę św. rozpoczynającą odpust i zaprasza siostry do wzięcia udziału.

Pojechałyśmy w strugach deszczu pilotowane przez Antonio – przeora miejscowej wspólnoty Najświętszej Trójcy. Na początku procesji poproszono o parasol, aby przenieść figurę Matki Bożej – Madonna di Canetto pod drewniane zadaszenie, aby mogła uczestniczyć w uroczystościach. Kościółek jest zbyt mały na taką liczbę wiernych.

W homilii Hierarcha zauważył, że we współczesnym świecie Pan schodzi na nowo do ogrodu i nie znajduje człowieka. Dramat grzechu odcina człowieka od Stwórcy.

W takiej sytuacji Bóg stwarza nową kobietę: Maryję, nowego mężczyznę: Jezusa i nowe drzewo: KRZYŻ. To Maryja staje się Gwiazdą zaranną, bo z Niej weźmie Ciało – Słowo. I tak, trzeba pamiętać, że zło to tylko brak DOBRA. Dlatego my chcemy odciąć się od zła i razem z Maryją, tak jak Maryja – słuchać. Z Nią jesteśmy w stanie wrócić na drogę Dobra. A Ona nam poleca: Uczyńcie, co wam mówi mój Syn. Ona jest Matką Chrystusa i Kościoła. Tajemnica Maryi to tajemnica całej Trójcy Świętej. Dzięki Niej Bóg – Emmanuel – jest z nami.

W dniu urodzin Matki Boga, 8 września w sobotę, postanowiłyśmy nawiedzić inne sanktuarium Madonna di Maiella, gdzie czczona jest Ona jako małe dziecko.W jeszcze mniejszym kościółku piękna figura św. Anny trzymającej na prawej ręce małą dziewczynkę. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii Krzyża Świętego z Trivento ks. Antonio Mascia. Wszystko odbywało się pod gołym niebem przy ołtarzu polowym. Figura została przeniesiona z kościoła, a mała Maryja znalazła się w rękach małych dzieci, które jako feretron niosły Ją potem w procesji.

W homilii ks. proboszcz Antoni mówił o tym, że Maryja miała tylko 4 sekundy, by dać odpowiedź Bogu. Dobrze byłoby, abyśmy nieustannie potwierdzali, że Ona jest nie tylko Matką Boga, ale i naszą, moją. Ona uczy nas modlitwy rodzinnej. I to rodzice są pierwszymi katechetami swoich dzieci.

Podczas procesji odmawialiśmy różaniec, o poprowadzenie poszczególnych tajemnic miejscowa siostra franciszkanka s. Nina poprosił także nas.

Procesja była bardzo długa i zawiła - szliśmy w górę i w dół polną drogą. Podczas postoju po 2 tajemnicy różańca zatrzymaliśmy się wszyscy, by uczestniczyć w fajerwerkach. Stamtąd tez widać było nasz dom na wzgórzu - Centro Pastorale Colle di San Giovanni.

Po południu poznawałyśmy nasze miasto. Pochodziłyśmy troszkę po uliczkach, zaczepiali nas ludzie i z zainteresowaniem pytali: Kim jesteście? Co będziecie robiły?

W niedzielę 9 września, wybrałyśmy się na Mszę św. do naszej parafii Świętego Krzyża. Eucharystię sprawował sam proboszcz obecny w miejscu też zaledwie od tygodnia, a wcześniej pracujący m.in. w Kamerunie na misjach.

Po obiedzie postanowiłyśmy wyjść na spacer, by zerwać troszkę zielonych gałązek do kaplicy i dla Matki Bożej. A w porze podwieczorku odwiedził nas ks. proboszcz zatroskany o to, jak nam się wiedzie.

11 września we wtorek, pojechałyśmy do Iserni , trafiła się okazja i trzeba było dokończyć rozpoczęte sprawy. Chwilę porozmawiałyśmy z naszymi siostrami Tiną i Cateriną.

Wieczorem modliliśmy się w katedrze m.in. międzynarodową wspólnotą sióstr: z San Salvator, z Filipin, z Włoch i z Polski. Obchodziliśmy wspomnienie współpatrona diecezji św. Emidio. Obrońcy przed trzęsieniem ziemi.

Po Mszy św. ruszyliśmy w procesję wzdłuż całego Trivento. Panowie nieśli potężną statuę świętego.

MIASTO NA SCHODACH

Do katedry w Trivento prowadzi 365 schodów. Chodzi się bowiem do kościoła przez cały okrągły rok. Ale tysiące innych schodów prowadzi do ludzkich domów, mieszkań, sklepów, barów, kawiarenek i restauracji. Pomiędzy tymi schodami parkowane samochody, poustawiane ławeczki. Wiele kwiatów i zieleni pomiędzy tymi kamiennymi schodami i wiele bijących ludzkich serc. Tak budują i żyją od wieków.

OLIWKI

A my jesteśmy jako te oliwki zasadzone na trivenckiej pustyni, które korzeniami muszą wbijać się między skały, by szukać wody, źródeł, by żyć.

OGRODY NA TARASACH

13 września w czwartek – Godzina Święta, różaniec i procesja do Matki Bożej Fatimskiej, która strzeże naszego domu. Wyruszyliśmy ze Świętego Krzyża, z lampionami i nagłośnieniem o 21.00. Każde Chwała Ojcu śpiewaliśmy. Rozważania prowadzili członkowie wspólnoty św. o. Pio. Ciekawostką tego miasta jest niezliczona ilość skalistych schodów i zieleni. Jeśli nie między schodami, to nad, pod i obok. Gdzie tylko to możliwe – niezliczone doniczki:
małe i większe, często gliniane czy kamienne. I kwiaty, wyrastające sprzed, i pod, z przodu i z tyłu. I s. Maria pierwszą decyzję, która podjęła to zrobić na tarasie las i ogród i gaj. I beton zazielenił się.

Jest coraz piękniej – a gdy chciałyśmy udekorować przed procesją Matkę Bożą Fatimską, wybrałyśmy się na spacer i tylko podrapane kolcami ręce stały się dowodem zbierania pięknych gałęzi z czerwonymi kuleczkami i głóg. A Matka Boża Częstochowska na ryngrafie dostała owoce tarniny podobne do naszych jagód, tylko rosnące na drzewach.

Madonna di Fatima – prega per noi – modliliśmy się w litanii po odmówieniu 8 tajemnic różańca świętego. W procesji szli i kapłani i siostry i świeccy (ok. 50 osób). Oni zasadniczo prowadzili modlitwy, a i my odmawiałyśmy po jednej tajemnicy różańcowej. Wszystko zakończyło się ok. 22.30.

Tak pięknie zaczynamy naszą misję. Wiele uroczystości, dużo modlitwy, mnóstwo pracy, mało czasu i bardzo dużo radości i nadziei. Siostry z Domu na wzgórzu s. Maria i s. Danuta

 Trivento 7 - 13 wrzesień 2018 r.

Tutaj zdjęcia