Zdjęcie

Dzisiaj nie trzeba już odwiedzać kolejnych oddziałów banków, by poznać oferty poszczególnych instytucji. Wystarczy skorzystać z internetowych zasobów, a te są prawdziwą skarbnicą wiedzy. Z łatwością udaje się wybrać zobowiązanie kredytowe bez względu na jego rodzaj.

Kredyt konsolidacyjny, gotówkowy czy celowy, można je wybierać samodzielnie, weryfikując oferty przedstawiane w sieci. Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny (porównaj oferty na https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny ) ? Z jakich dostępnych narzędzi korzystać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Kredyt konsolidacyjny - porównywarka zobowiązań kredytowych w sieci

W sieci dostępnych jest multum narzędzi, które pozwalają zweryfikować kredyt konsolidacyjny. Porównanie ofert banków, które są względem siebie konkurencyjne, możliwe jest na przykład poprzez skorzystanie z rankingów kredytowych. Tego rodzaju porównywarki muszą być aktualne, bo propozycje instytucji bankowych zmieniają się nawet kilka razy w ciągu jednego miesiąca, a te stworzone już jakiś czas temu, mogą wprowadzać w błąd, podając przedawnione informacje o tym, czym charakteryzuje się dany kredyt konsolidacyjny. Porównanie musi być też niezależne, najlepiej korzystać z wiarygodnych źródeł, na przykład obiektywnych portali o tematyce finansowej.

Rankingi publikowane przez banki mogą wskazywać na walory tylko niektórych propozycji. Zestawienia różnych kredytów konsolidacyjnych uwzględniają kluczowe dla opłacalności i atrakcyjności warianty. Rankingi podają dane o warunkach, jakie musi spełnić kredytobiorca, ograniczeniach, jakie stawia każdy bank. Przedstawiane jest też porównanie oprocentowania, wysokości raty kredytowej, czasu współpracy z daną instytucją. Wskazywane są też wszelkie dodatkowe opłaty, takie jak prowizje, odsetki za zwłokę w spłacie, konieczność nabywania dodatkowych, płatnych produktów poszczególnych banków. Dzięki temu potencjalny kredytobiorca może sprawdzić, który kredyt konsolidacyjny jest dla niego optymalny, biorąc pod uwagę własne potrzeby, oczekiwania, ale też możliwości finansowe.

Kredyt konsolidacyjny - kalkulator kredytowy

Kolejne narzędzie, które dostępne jest w sieci i z całą pewnością wskazuje najlepszy, najtańszy kredyt konsolidacyjny, to kalkulator kredytowy. Ten uwzględnia nieco inne dane aniżeli typowa porównywarka. Kredyt konsolidacyjny jest dzięki niemu wyliczany pod względem kosztowym. W kalkulator wystarczy wpisać odpowiednie wartości w poszczególne rubryki, by poznać na przykład całkowite koszty takiego zobowiązania, czyli wskaźnik RRSO. Pamiętajmy, że kalkulator jedynie szacuje wartości kredytowe, nigdy nie da konkretnych danych o koniecznych opłatach, jakie poniesie kredytobiorca. To jedynie prognozy, ponieważ ostateczną ofertę klient otrzyma dopiero po weryfikacji zdolności kredytowej i wydaniu decyzji pozytywnej o udzieleniu konsolidacji. Instytucja bankowa weźmie pod uwagę dochody klienta, wartość zobowiązań, raport BIK, który uwzględnia ewentualne zadłużenia czy historię kredytową. Wszystkie te czynniki mają ogromne znaczenie dla warunków kredytowych. Nie istnieją dwa identyczne zobowiązania, wszystkie są na tyle elastyczne, że śmiało można określić je jako "szyte na miarę" indywidualnych potrzeb i preferencji przyszłego kredytobiorcy, ale też jego możliwości spłaty.

Kredyt konsolidacyjny - czynniki, które warto brać pod uwagę

Wiadomo na pewno, że każdy potencjalny kredytobiorca chce, by kredyt konsolidacyjny, który zamierza zaciągnąć, był jak najtańszy. Chodzi o to, by generował jak najmniejsze koszty, dzięki czemu będzie na tyle opłacalny, że pozwoli zachować płynność finansową i ułatwi zarządzanie miesięcznym budżetem. Aby tak rzeczywiście było, weryfikując porównywarki kredytowe czy też dane z kalkulatorów kredytowych, pod uwagę należy brać co najmniej kilka czynników. Kluczowy jest wspomniany już wskaźnik RRSO, który wskazuje całkowite koszty zobowiązania kredytowego. Tutaj wlicza się oprocentowanie, marża, odsetki, prowizje za udzielenie kredytu i wszelkie inne opłaty, jakie w trakcie trwania współpracy z bankiem poniesie kredytobiorca. Warto wybierać takie oferty, w których zniesiona zostaje opłata prowizyjna, a sam bank nie narzuca konieczności nabywania dodatkowych, płatnych produktów, jak konto bankowe czy ubezpieczenie.

Liczy się też czas trwania umowy, bo od tego zależy wysokość raty. Im dłużej będzie realizowana współpraca, tym kredytobiorca będzie płacić niższe, comiesięczne raty, natomiast wzrośnie suma odsetek. Krótszy czas współpracy to zaś wyższe raty, ale mniejsze koszty dodatkowe. O długości czasu trwania umowy kredytowej klient banku może decydować samodzielnie, w zależności od indywidualnych preferencji. Pewne jest, że im szybciej zostanie spłacony kredyt, tym całe zobowiązanie będzie tańsze. Niektórzy stawiają jednak na komfort zarządzania własnym budżetem, dlatego decydują się na niższe, comiesięczne raty.