koncletNOWY TARG. Burze braw i owacje na stojąco nagrodziły doroczny koncert uczniów i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fr. Chopina w Nowym Targu.

W czwartkowy wieczór publiczność wypełniła i całą salę koncertową im. Józefa Edmunda Titza, i galerię. Muzyczna uczta pod znaczącym tytułem „Usta milczą, dusza śpiewa..." – obfitowała w liryczne nastroje i wokalne popisy. Było to jednocześnie sceniczne podsumowanie rocznej pracy zasłużonej placówki.

Młodzi instrumentaliści i śpiewacy przy akompaniamencie swoich nauczycieli popisywali się przed publicznością wykonaniami naprawdę ambitnych utworów: Nicolo Paganiniego, Jana Sebastiana Bacha, Franciszka Schuberta, Johannesa Brahmsa, Stanisława Moniuszki, Antoniego Dvoraka, Francesco Silei, Mitcha Leigha, Giacomo Pucciniego, Rudolfa Frimmla, Antonio Vivaldiego, Volfganga Amadeusa Mozarta, Franciszka Lehara, Franciszka Liszta, Gieuseppe Verdiego.

W poprzedzającym lato koncercie występowali uczniowie z klasy skrzypiec Moniki Chrzanowskiej, z klas śpiewu Ewy Kowalczyk, Macieja Gallasa, Jacka Ozimkowskiego, z klasy wiolonczeli Moniki Gubały oraz chór przygotowany przez Marcina Zborka i oczywiście Orkiestra PSM pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej, w składzie prawie 30-osobowym i eleganckich czerwono-czarnych kreacjach.

Tegoroczna dyplomantka nowotarskiej PSM – Emilia Żurek - ujęła słuchaczy nie tylko swoim urokiem, ale fenomenalnym głosem i dojrzałością godną operowej divy. W duetach towarzyszył jej pięknie brzmiącym i wyszkolonym tenorem Jakub Pawlik.

Rozczuliła wszystkich 8-letnia Marysia Hornik – rezolutnie poczynająca sobie na wiolonczeli niewiele mniejszej od niej...

Najpiękniejsze arie z oper i operetek w wykonaniu uczniów i absolwentów brzmiały zachwycająco i potwierdziły fakt, że dorobek placówki z prawie 70-letnią historią jest imponujący. Aplauz, z jakim została przyjęta lekka formuła koncertu „Usta milczą, dusza śpiewa..." świadczy natomiast trafieniu w gusta szerszej publiczności. Krzesła i miejsca na galerii zajmowały bowiem nie tylko familie młodych wykonawców – także spora grupa miłośników muzyki i pięknego śpiewu.

Przygotowanie koncertu to dzieło Ewy Kowalczyk i Marty Łapczyńskiej, a przez dwie godziny prawie prowadziła go Eliza Krupińska. Na fortepianie akompaniowała wykonawcom Joanna Zmarz.

Usta milczą, dusza śpiewa...

Fot. Anna Szopińska