szczawnica3

Wyjątkowym wydarzeniem początku roku stał się IV Szczawnicki Koncert Noworoczny, który odbył się w Dworku Gościnnym 18 stycznia br. Jego organizatorami w tym roku były władze samorządowe Miasta i Gminy Szczawnica oraz rodzina Państwa Mańkowskich, a na scenie wystąpiła Mała Armia Janosika.

Koncert uroczyście otwarli dyrektor Dworku Tomasz Kurdziel oraz kierownik projektów kulturalnych Fun-dacji Andrzeja Mańkowskiego - Agnieszka Żarska. Wszystkich gości powitali w imieniu organizatorów Wice-prezes Zarządu Thermaleo Plus Sp. z o.o. Helena Mańkowska i burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.

szczwnica12

Gwiazdą wieczoru był zespół folklorystyczny z Raby Wyżnej – Mała Armia Janosika. Grupa artystyczna została założona w 2015r. przez Damiana Pałasza – skrzypka, muzyka i wizjonera, który rozpoczął od założenia w Rabie Wyżnej sekcji nauki gry na skrzypcach i basach góralskich. Mała Armia Janosika obecnie liczy 140 osób w wieku od 4 do 69 lat. W swoim dorobku mają cały szereg występów podczas ważnych wydarzeń, które były transmitowane przez telewizję publiczną. Z okazji ŚDM 2016 zrealizowali wideoklip ku czci Św. Jana Pawła II pt. „Siła jest w jedności” oraz wystąpili podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W styczniu 2017r. zagrali wiele koncertów świątecznych. W październiku 2018 roku swoją premierę miał trzeci teledysk Małej Armii Janosika, który był mocno związany z obchodami ważnego dla każdego Polaka święta- Święta Niepodległości. Zespół w swych projektach współpracował ze znanymi aktorami polskiej sceny – Kata-rzyną i Cezarym Żakami oraz Piotrem Cyrwusem. Mała Armia Janosika w okresie Bożonarodzeniowym oraz Noworocznym, cyklicznie wyrusza w zimową trasę koncertując na terenie całej Polski. Na swoim koncie ma już zagranych ponad 50 koncertów o charakterze świątecznym, patriotycznym oraz ludowym.

szczawnica54

W Dworku Gościnnym Mała Armia Janosika zaprezentowała pełnię swych możliwości w bogatym pro-gramie złożonym z piosenek ludowych, patriotycznych i religijnych, oryginalnie zaaranżowanych, przeplatanych słowami ks. prof. Józefa Tischnera oraz św. Jana Pawła II i jego poezją. Były klimaty i rockowe, i reggae oraz współczesne wersje tradycyjnych góralskich melodii i przebojów estradowych.

Po złożeniu najlepszych życzeń zdrowia, miłości i spełnienia marzeń na cały Nowy Rok przez burmistrza Grzegorza Niezgodę i Andrzeja Mańkowskiego, zespół zagrał na bis żywiołowo opracowany hit „Mój jest ten kawałek podłogi” i oazową pieśń „Barka”, a także energiczne wersje kolęd. Była moc i radość dziecięcych głosów, która oby nam towarzyszyła przez cały rok!

Źródło: UM Szczawnica