1LIPNICA WIELKA. Niezwykły spektakl o równie niezwykłym i niedocenianym przez mu współczesnych rodaków pt. „Nieudany krewniak" można będzie zobaczyć na Orawie w Domu Ludowym już 27 października o godzinie 18. Widowisko w reżyserii Maji Spychaj – Kubacki z Krakowa to bowiem opowieść o życiu i twórczości Karola Wójciaka „Heródka".

- Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do rezerwowania biletów na spektakl, który zapowiada się niezwykle ciekawie. Swoją premierę miał on 29 czerwca 2012 roku w Teatrze Groteska i zebrał bardzo pozytywne recenzje – przekonuje Karolina Kowalczyk, dyrektor GCK. Bilety choć bowiem bezpłatne to jednak ilość miejsc wstępu jest ograniczona. - Prosimy o rezerwację miejsc pod numerem telefonu: 18 26 346 38 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Heródek, rzeźbiarz ludowy z Lipnicy Wielkiej na Orawie urodził się 19 października 1892 roku, w tym ro2ku przypada więc okrągła 120 rocznica jego urodzin. Zmarł on natomiast w 1971 roku. Był pastuchem, mieszkał w stajni wraz ze swymi rzeźbami i skrzypkami. Nosił piętno głupka, powodem były jego trudności w mówieniu. Bardzo krótko uczęszczał on też do szkoły, zaledwie nauczył się pisać i czytać. Z drugiej strony był bardzo pozytywnie postrzegany, jako osoba uczynna i pełna życzliwości. Był człowiekiem nieśmiałym, kochającym muzykę. Grał na samodzielnie wykonanych skrzypcach na weselach i chrzcinach.
Jego rzeźby choć bardzo prymitywne (był przedstawicielem tego nurtu w sztuce), ale i niezwykłe. Artystka bowiem tak naprawdę jedyny nacisk kładł na twarz, koniecznie z dużymi oczyma i ręce. Pierwsze z dzieł postały z fantazyjnych korzeni. Potem z grubych polan przeznaczonych na podpałkę. Jego rzeźby to świeci, Matka Boska i Pan Jezus oraz anioły. Wszystkie barwione. Swe prace – jak wspominają pamiętający go ludzie - ustawiał na łące, tak chciał zachęcić ludzi do pobożnego i godnego życia. Jego talent został doceniony dopiero pod koniec jego życia w latach 60. Teraz jego prace są m. in. w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie i w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.