P3640506NOWY TARG. Tym, co przez świąteczny czas cieszyło oczy pracowników i petentów magistratu, były szopki tworzone uczniów miejskich podstawówek, fantastyczne anioły i ozdobne kartki. Konkurs, który przynosi takie urokliwe dzieła, szesnaście lat temu zainicjowała nowotarska piątka.

Od tej pory, pod honorowym patronatem Burmistrza, odbywa się on co roku. Obok wszystkich podstawówek, bierze w nim udział Klub Przedszkolaka „Dziecięce Marzenia”. W etapie szkolnym wybierane są trzy najlepsze prace z każdej placówki. Nad szopkami pracują zarówno zespoły zarówno uczniowskie, jak i rodzinne. Ich dzieła to obraz dziecięcych wyobrażeń o Betlejem. Zaczyna się od pomysłu, wyboru konwencji i materiałów. Pole dla wyobraźni jest nieograniczone.

Jedni próbowali odtworzyć scenerię ziemi judzkiej w czasach przyjścia na ten świat Zbawiciela, inni tworzyli szopki w góralskim stylu. Wszyscy używali do tego drewienek, kory, słomy, siana, kolorowych papierów, błyszczących materii, stanioli, tektury, mchu, gałązek, szyszek, masy solnej. Były i figurki z piernika.

P3640485

Nagrody przyznawało jury złożone z pracownic wydziału Promocji, a fundował je burmistrz. Wręczenie odbyło się w holu Urzędu, przy akompaniamencie kolęd wykonywanych przez instrumentalno-wokalną grupę z „piątki”.

Nagrody za szopki odebrali:

  1. Anastazja Lendecka z SP Nr 4
  1. Nicol i Teodor Łomonos z SP Nr 5
  1. Weronika Chłopek z SP Nr 11
  1. Szymon Dzioboń z SP Nr 3

Nagrody specjalne:

  1. Katarzyna Wojtas z SP Nr 6
  2. Szymon i Aleksander Knapik z SP Nr 2
  3. Mikołaj Arendarczyk z SP Nr 1
  4. Mikołaj i Sylwester Fiszer z SP Nr 3

Wyróżnienia:

Wojciech Groblicki z SP Nr 5, Karolina i Damian Piszczór z SP Nr 6, Hubert Ratułowski z SP Nr 11, Antonina Potaczek z SP Nr 1, Aleksander Gach z SP Nr 2, Maria i Anna Mazur z SP Nr 3, Ramona Piątek z SP Nr 4, Amelia Krauzowicz z Klubu Przedszkolaka „Dziecięce Marzenia”, Karolina i Karol Krauzowicz z SP Nr 5, Natalia Zborowska z SP Nr 6, Anna i Piotr Ostapczuk z SP Nr 11, Wiktoria Biel i Noredin Gazda z SP Nr 1, Michał i Jan Palarz z SP Nr 2, Anna Filas z SP Nr 4.

Świąteczne prace - rozdanie nagród

Fot. Anna Szopińska