Certyfikat 1Polska Organizacja Turystyczna podczas uroczystej gali w hotelu Renaissance Warsaw Airport – 28 listopada 2018 r. - wyróżniła trzynaście produktów turystycznych. W tegorocznej edycji konkursu, w gronie laureatów, znalazło się Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich.


Certyfikat 2Certyfikat 3Certyfikat 4Certyfikaty - najważniejsza nagroda w branży – zostały przyznane po raz szesnasty. Posiadanie Certyfikatu jest cenną nagrodą – prestiżowo i wizerunkowo. Posiada też wartości praktyczne. Podnosi rangę produktu turystycznego i wzmacnia jego pozycję na rynku turystycznym.

Celem konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny jest podnoszenie jakości i konkurencyjności oferty turystycznej. Polska Organizacja Turystyczna nagradza produkty, które wyróżniają się i dają turystom wiele możliwości na spędzenie wolnego czasu w ciekawy sposób.

Już po raz szesnasty Polska Organizacja Turystyczna wyróżniła atrakcyjne, nowatorskie i przyjazne produkty turystyczne. Cieszę, że z roku na rok poziom zgłoszeń jest coraz wyższy i mamy coraz więcej do zaoferowania zarówno turystom krajowym, jak i odwiedzającym nasz kraj gościom zza granicy. Konkurs, poza promocją nagrodzonych atrakcji, jest także formą docenienia ciężkiej pracy pasjonatów, którzy je tworzą – powiedział podczas gali Witold Bańka, minister sportu i turystyki.

– Atrakcje, które wyróżniamy w konkursie na najlepszy produkt turystyczny, są naprawdę wyjątkowe i zasługują na to, by dowiedzieli się o nich turyści z całego świata. Konkurs poza aspektem promocyjnym, ma także na celu pokazanie praktyk i wzorców, z których może korzystać cała branża. Wierzę, że dzięki temu powstaną kolejne fascynujące miejsca na mapie turystycznej Polski. Zwycięzcom serdecznie gratuluję – uzupełnił Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Kapituła przyznała dziesięć Certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej:
Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu,
Hewelianum w Gdańsku,
Kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu,
Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady w Przywidzy,
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie,
Muzeum Pałac w Rogalinie,
Ski-Raft Spływy Pontonowe w Bardzie,
Spływ przełomem Dunajca,
Stare Kino Cinema Residence w Łodzi,
Zamek w Mosznej.

Turyści w ogólnopolskim głosowaniu zdecydowali, że Certyfikat Internautów otrzyma: „Frontem do Wolności. Łabiszyńskie Spotkania z Historią”.

Najważniejszą nagrodą jest jednak Złoty Certyfikat, który może otrzymać jedynie produkt nagrodzony we wcześniejszych latach zwykłym Certyfikatem. W tej kategorii kapituła bierze pod uwagę jedynie laureatów sprzed trzech lub więcej lat. Powszechnie uznanego „Turystycznego Oscara” w 2018 r. zdobyło Muzeum Powstania Warszawskiego.
W tym roku po raz pierwszy przyznano jeszcze jedno wyróżnienie - Certyfikat Specjalny, którym nagrodzone mogą być jedynie mało znane, istniejące na rynku nie dłużej niż dwa lata produkty turystyczne. Pierwszy w historii Certyfikat otrzymało Muzeum Mleka w Grajewie. To interaktywny, nowoczesny obiekt, pokazujący drogę jaką przechodzi mleko zanim trafi na sklepowe półki.
W tak interesującym gronie znalazł się spływ Przełomem Dunajca organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Certyfikat wielce zasłużony, ale co do konkursu to mam trochę mieszane odczucie. Organizatorzy chwalą się jego szesnastą edycją i… aż tyle czasu potrzebowali żeby zauważyć spływ Przełomem Dunajca? Przecież jest uznawany za jedną z największych atrakcji, jeżeli nie w świecie, to na pewno w Europie. Często nie zauważamy tego, co wydaje się oczywiste, stare polskie przysłowie mówi, że najciemniej jest pod latarnią, ale nie utyskujmy, cieszmy się, że wreszcie spływ zauważono, a flisakom przyznano od dawna należny certyfikat.

Ryszard M. Remiszewski
Fot. Stanisław Chmiel