Szanowni Państwo,
w okresie 15.09.2018-31.12.2018 r. Stowarzyszenie „Podhale - Nasz Dom” realizuje zadania związane z realizacją projektu pn. „Tarcza 2.0” współfinansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości,  którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Projekt „Tarcza 2.0” zrodził się z analizy potrzeb i sugestii nauczycieli, wychowawców na co dzień pracujących z młodzieżą, którzy w trakcie rozmów z posłem Edwardem Siarką zwracali uwagę na potrzebę uruchomienia programu dla młodzieży i specjalistów.

Projekt pn. „Tarcza 2.0” to szeroko pojęte i wieloaspektowe działania mające na celu przeciwdziałanie przyczynom przestępczości. Projekt ten ujmuje problem zapobiegania przestępczości od strony siły asertywności, radzenia sobie ze stresem i emocjami jako jednej z podstawowych form zapobiegania sytuacjom przestępczym. Główny cel projektu, to podjęcie i opracowanie takich działań, które wyposażą dzieci w efektywne strategie radzenia sobie w sytuacjach trudnych, a specjalistom dadzą praktyczne narzędzia wzmacniające u ich podopiecznych pozytywne wzorce zachowania.

Projekt jest dwuaspektowy: 

1. „Tarcza 2.0 / Masz siłę w sobie” skierowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej w wieku od 10 do 16 lat (IV-VIII klasa oraz III gimnazjum), którzy są najbardziej narażeni na działanie tzw. czynników ryzyka, tj. przestępczogennych. W ramach projektu, specjaliści przeprowadzą bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży, których celem będzie rozwijanie ważnych umiejętności emocjonalno-społecznych min. umiejętności nawiązywania satysfakcjonujących kontaktów z ludźmi, radzenie sobie ze stresem, rozwiązywanie konfliktów, asertywność - opieranie się naciskom otoczenia oraz umiejętność współpracy. Warsztaty są kierowane do całych klas, przewidywany czas na jeden warsztat to dwie jednostki lekcyjne. 

Uczniowie będą zaangażowani w projekt poprzez udział w warsztatach oraz dodatkowo dla chętnych osób będzie prowadzona strona na FB, gdzie uczestnicy warsztatów będą mogli zamieszczać krótkie filmiki promujące prospołeczne wartości. Najlepsze dwa filmiki będą nagrodzone organizacją wycieczki klasowej. Ponadto, każdy uczestnik warsztatów dostanie upominek.

2. „Tarcza 2.0 / Skuteczne wsparcie” jest dedykowany do pracowników OIK-ów, GOPS-ów, PCPR-ów, wychowawców i nauczycieli różnego typu szkół ze szczególnym uwzględnieniem pedagogów szkolnych oraz do kuratorów sądowych. Zorganizowana konferencja połączona ze szkoleniami dla w/w specjalistów, ma dać właściwe narzędzia do efektywnej, pozytywnej pracy z młodymi ludźmi.

Cele modułu „Tarcza 2.0 / Skuteczne wsparcie” to: 

  • dostarczenie praktycznej wiedzy psychologicznej na temat pozytywnych zasobów dzieci i młodzieży oraz wspierania dzieci w sytuacjach problemowych;
  • dostarczenie specjalistycznej wiedzy prawnej na temat prawno-karnych uwarunkowań przeciwdziałania przestępczości;
  • rozwijanie dobrych praktyk specjalistów, które skutecznie przeciwdziałają przestępczości;
  • wymiana dotychczasowych doświadczeń uczestników konferencji

Stowarzyszenie „Podhale – Nasz Dom” przeprowadza zadania związane z realizacją projektu na terenie powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, suskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego oraz miasta Nowy Sącz. 

Serdecznie zapraszamy Państwa do współpracy!

Osoba odpowiedzialna za ustalanie i realizację warsztatów dla uczniów – psycholog  Weronika Potaczek 733-233-063, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koordynator całego projektu, Wiceprezes Stowarzyszenia „Podhale-Nasz Dom” – Aleksandra Antolak-Rust kontakt 512 291 259, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.