uid 91b9a999efbea9a799ebe61a60a227dd1590861457350 width 720 play 0 pos 0 gs 0 height 405

PKP PKL zaczyna realizację inwestycji. Na terenie dworca kolejowego ma powstać 40-metrowa wieża telekomunikacyjna. Mieszkańcy uważają, ze wieża stanie zbyt blisko ich domów.

 Globalny system cyfrowej łączności bezprzewodowej – dedykowany kolei ma zapewnić łączność między pracownikami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i płynność ruchu kolejowego. Władze kolei zapewniają, że jest całkiem bezpieczna dla otoczenia, jednak mieszkańcy obawiają się, że wieża znajduje się za blisko domów. Podkreślają też, że mogło dojść do złamania przepisów zagospodarowania przestrzennego, według którego budowla taka może powstać w odległości 150 metrów. W obecnym położeniu odległość ta wynosi kilkanaście metrów. Obawiają się też, że w przypadku powstania wieży ilość anten na niej zamontowanej może się zwiększyć, kiedy zechcą z niej skorzystać operatorzy telefonii komórkowych.

W rozmowie z TVP3 Kraków mieszkańcy wyjaśniają: Podkreślamy: nikt nie jest przeciwko wieży, chcemy ją w takim miejscu, by nikomu nie przeszkadzała.

O pomoc zwrócili się do gminy. Przygotowali pismo o wstrzymanie prac, pod którym podpisało się ponad 120 osób. Gmina wystąpiła do PKP PKL o wyjaśnienie na jakiej podstawie inwestycja jest realizowana, gdyż od decyzji o pozwoleniu na budowę, wydanej w 2016 roku, władze się odwołały. W Naczelnym Sądzie Administracyjnym do tej pory toczy się postępowanie w tej sprawie.

Według Naczelnika Wydziału Skarg i Egzekucji Małopolskiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie inwestor posiada decyzję o pozwoleniu na budowę, ale decyzja jest niewykonalna, co oznacza, że nie powinien prowadzić robót. Nadzór budowlany prowadzi postępowanie wyjaśniające, nie wyklucza też przeprowadzenia kontroli robót.

 

Źródło: TVP3 Kraków