powiatmed19POWIAT NOWOTARSKI. Tradycją Spotkań Świąteczno-Noworocznych u Starosty są wręczenia Medali Pamiątkowych Podhala. Honorują one szczególne zasługi osób, instytucji, stowarzyszeń, zespołów i wybitne dokonania w różnych dziedzinach życia społecznego. Tego roku przyznanych zostało 6 takich Medali. Dwa z nich odebrały małżeństwa.

Wcześniejsze Powiatowe Spotkania odbywały się w Szkole Muzycznej, jednak tego roku miejsce trzeba zmienić na MOK. Powodem była liczebność jednego z laureatów, mianowicie „Małej Armii Janosika” – słynnego rabiańskiego zespołu, w którym gra i śpiewa ponad 140 osób w wieku od 4 do 66 lat. Potężna grupa, której dziełem była również oprawa artystyczna spotkania – ciasno stojąc i siedząc – zajęła niemal całą scenę. Żeby zobaczyć Armię i jej posłuchać jej wspaniałego kolędowania, oprócz stałych uczestników takich Spotkań, przyszło wiele osób „z miasta”.

Tę największą kapelę na Podhalu w 2015 roku założył Damian Pałasz – skrzypek z zespołu InoRos i Zwyk. Muzykę ludową, folkową, bałkańską i z łuku Karpat młodzi muzykanci wykonują pod jego kierunkiem na skrzypcach, basach, akordeonach. Mają też w swoim repertuarze inne wartościowe utwory. „Mała Armia Janosika” zasłynęła, koncertując m.in. w Krakowie, wykonując videoklip na cześć św. Jana Pawła II z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, czy biorąc udział w koncercie z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Jako pierwsi odbierali jednak Medale Katarzyna Wiwer i Rafał Monita. Ona to znana w kraju i za granicą sopranistka, pedagog i animatorka kultury, absolwentka nowotarskich szkół i krakowskiej Akademii Muzycznej. Jej mąż jest teoretykiem muzyki, krytykiem muzycznym, wydawcą, tłumaczem, fotografem. 12 lat istnieje już założona przez niego Oficyna Artystyczna Astraia, z której wychodzą wartościowe pozycje literackie, promujące zwłaszcza kulturę Pienin i Spisza. Oboje są inicjatorami i organizatorami dwóch odbywających się na terenie powiatu nowotarskiego festiwali: szczawnickiej Muzyki nad Zdrojami i Festiwalu Muzyki Dawnej Barok na Spiszu. W tym ostatnim biorą udział artyści grający na replikach epokowych instrumentów.

W imieniu uhonorowanego kolejnym Medalem stowarzyszenia – Aeroklubu Nowy Targ - odznaczenie odbierał jego prezes, Paweł Kos. Aeroklub – spadkobierca pięknej lotniczej tradycji Podhala - to żywa historia wspaniałych sportowych osiągnięć w lotach falowych nad Tatrami, w szkoleniach szybowcowych i spadochronowych. Jednak Aeroklub to także organizator cieszących się ogromną popularnością pikników lotniczych, pikników i zawodów szybowcowych, modelarskich, balonowych i innych. Użytkowany przez Aeroklub rozległy teren lotniska i jego infrastruktura służą również organizowaniu masowych imprez, jak Bieg Podhalański im. Jana Pawła II, biegów przełajowych, plenerowych koncertów, imprez hippicznych. Współpraca z jednostkami wojskowymi pozwala organizować na lotnisku szkolenia dla pilotów biorących udział w pokojowych misjach.

Drugie uhonorowane tego roku małżeństwo to państwo Barbara i Andrzej Pichniarczykowie. Od 12 lat pełnią oni funkcję pogotowia rodzinnego, służąc najmłodszym ofiarom trudnych sytuacji domowych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Powierzane ich zastępczej pieczy na kilka miesięcy dzieci to głównie niemowlęta i dzieci w wieku do 3 lat. Pod ich dachem, często przygotowywane już do adopcji, doświadczają one poczucia bezpieczeństwa, bliskości i ciepła. Z takiej nieocenionej pomocy państwa Pichniarczyków przez ponad 12 lat skorzystało już sześćdziesięcioro troje dzieci. Znają oni dalszy los każdego z nich i o każdym mówią „nasze”.

Za osiągnięcia pedagogiczne, metodyczne, wielkie zaangażowanie w pracę społeczną i wolontariat, kolejnym Medalem Pamiątkowym została uhonorowana pani Urszula Sięka, przez wiele lat pełniącą funkcję wicedyrektora nowotarskiego Gimnazjum Nr 2 im. kard. Stefana Wyszyńskiego. Jest ona inicjatorką i opiekunką wielu projektów. Dużym jej staraniem Gimnazjum zyskało m.in. status Szkoły Promującej Bezpieczeństwo. Ciesząca się dużym szacunkiem i uznaniem nauczycielka matematyki pracuje też w Zarządzie Fundacji im. Adama Worwy.

Medale Pamiątkowe Podhala

Fot. Anna Szopińska