Podhale Region

Poniedziałek, 19 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 19 Lis 2018 1pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański W sprawie opłaty targowej - Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację kupcom

Reklama

W sprawie opłaty targowej - Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację kupcom

oplatywyrok18

NOWY TARG. Działający na placu targowym kupcy w lutym tego roku złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, na dokonaną uchwałą Rady Miasta podwyżkę opłat targowych. Teraz zapadł wyrok, który, jeśli się uprawomocni, otworzy im drogę do występowania o zwrot nienależnie pobranego podatku.

Przypomnijmy, że uchwała podnosząca 50 groszową opłatę preferencyjną za metr kwadratowy stoiska zapadła tuż przed końcem ubiegłego roku, mimo głośnego protestu przedstawicieli kupców, spółki Nowa Targowica i Nowotarskiej Izby Gospodarczej. Intencją burmistrza, jako autora projektu uchwały, było przynajmniej zbliżenie przychodów z nowego placu do tych, jakie miasto uzyskiwało ze starej targowicy na osiedlu Bereki.

Stawka w wysokości 1 zł za metr kwadratowy weszła w życie od 1. marca, z początku również oprotestowywana przez uiszczanie należności w 1-groszowym bilonie. W efekcie pobierający opłatę pracownicy Miejskiego Zakładu Gospodarczego musieli pełnić swoją powinność z torbami na kółkach.

Od lutego Wojewódzki Sąd Administracyjny zajmował się już skargą złożoną przez kupców z nowotarskim zameldowaniem, przy wsparciu Stowarzyszenia Kupieckiego Nowa Targowica.

- Wyrok był taki, że miasto bezprawnie podniosło sobie tę stawkę z 50 gr na złotówkę, czyli o 100 procent, uzasadniając tylko krótko, że nie domyka się budżet – mówi Roman Kurańda, prezes Stowarzyszenia Kupieckiego. - Sąd zwrócił uwagę, że na takiej podstawie można podnosić stawkę nawet kilka razy w roku. Nie ukrywam, że czekaliśmy na ten wyrok, zbierając kwity i jeśli wyrok się uprawomocni, będziemy starać się o zwrot tych opłat, jako nadpłaconego podatku.

W postępowaniu przed sądem administracyjnym miasto reprezentował pełnomocnik zewnętrzny. Magistrat czeka teraz na treść wyroku z uzasadnieniem, co może potrwać około miesiąca. Wtedy władze miasta podejmą decyzję, czy skierować do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną na wyrok niższej instancji. Na skorzystanie z trybu odwoławczego miasto będzie miało 30 dni.

Fot. Anna Szopińska

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama