Podhale Region

Piątek, 20 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Dekada strefy Schengen w ramach Orawskiego Lata

Reklama

Dekada strefy Schengen w ramach Orawskiego Lata

JAN 6313

GMINA JABŁONKA. W ramach Orawskiego Lata obchodzonego w tym roku w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się konferencja pt. „10 lat strefy Schengen w Europie Środkowej. Doświadczenia samorządów lokalnych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).

W konferencji w sali widowiskowej Orawskiego Centrum Kultury Górnej Orawy udział wzięli przedstawiciele miast partnerskich na czele ze swymi włodarzami: z burmistrzem Trsteny Magdaléną Zmarzlákovą, burmistrzem Nagymányok Karlem Bélą, burmistrzem Wolborza Andrzejem Jarosem i burmistrzem Brebu Adrianem Ungureanu. Był też oczywiście wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak. Przybyła też delegacja z miasta Želiezovce na Słowacji.

Konferencję prowadziła Małgorzata Kulawiak. W sumie były cztery wykłady. Wszystkie dotyczyły układu Schengen i jego znaczenia dla tej części Europy. Poruszono też kwestie euroregionu Tatry i jego znaczenia w budowaniu współpracy i przyjaźni polsko – słowackiej. Z kolei przedstawiciele miast partnerskich, a także wójt gminy Jabłonki pokazali swą wieloletnią współpracę, przedstawiając jej efekty.

Wykład pt. Europa – narody – granice. Układ Schengen szansą dla Europy Środkowo-Wschodniej wygłosił prof. dr hab. Kazimierz Jóskowiak. Mówił w nim o Europie i jej wkładzie w rozwój świata. Mówił też o Europie w kategoriach narodu, religii, czy historii. Wyjaśniał czym jest naród i czym są granice oraz do czego służą. Mówił, że układ z Schengen był szansą dla Europy Środkowo-Wschodniej i jest sukcesem narodów europejskich.

Z kolei Antoni Nowak mówił o roli Euroregionu „Tatry” w budowaniu przyjaznej granicy polsko-słowackiej. Przypomniał jak powstawał Euroregion „Tatry”. Mówił, że inicjatywie przyświecały przesłanki: historyczno-kulturowe, ekonomiczno-społeczne i polityczne, prawne.

Panel wykładowy pt. „Dobre praktyki i rezultaty społeczno-ekonomiczne i kulturalne samorządów lokalnych Polski, Słowacji, Czech i Węgier” zdominowali z kolei włodarza miast partnerskich z Polski, Słowacji, Czech i Węgier. Wójt Antoni Karlak mówił o współpracy gminy Jabłonka z miastem Trstená, a także o współpracy z Wolborzem i z Hořicami w Czechach oraz Nagymányok na Węgrzech.

Primátor Trsteny Magdaléna Zmarzláková też mówiła o współpracy z gminą Jabłonka. Podobnie tę kwestie poruszył i burmistrz Wolborza Andrzej Jaros oraz w swym wystąpieniu burmistrz Nagymányok Karl Béla, który przypomniał historię współpracy między Węgrami i Polską. - Dziś musimy się wspierać i razem myśleć.

W czwartym wykładzie panelu pn. „Dobre praktyki i rezultaty społeczno – ekonomiczne i kulturalne miast partnerskich Reichelsheim – Jabłonka i Brebu - Jabłonka” wójt Karlak mówił o współpracy z Reicheilsheim oraz Brebu. Głos zabrał też Adriane Ungureanu, burmistrz Brebu . Na pamiątkę spotkania w roku świętowania 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości podarował wójtowi Jabłonki pamiątkowy dyplom, podkreślając, że ten rok to także ważna data dla jego kraju bowiem 1 grudnia 1918 r. proklamowano powstanie tzw. Wielkiej Rumunii. Głos zabrał i Stefan Lopinsky, burmistrz Reichelsheim.

Tutaj zdjęcia - fot. Jan Ciepliński

A tutaj program na kolejne dni

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama