Podhale Region

Niedziela, 18 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 17 Lis 2018 4pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Zakopiankę na odcinku Rdzawka - Nowy Targ zbudują Chińczycy

Reklama

Zakopiankę na odcinku Rdzawka - Nowy Targ zbudują Chińczycy

20170623RdzawkaNowyTarg3wezly 2

ZAKOPIANKA. Odcinek pomiędzy Rdzawką, a Nowym Targiem wybudują Chińczycy. To bowiem firma Stecol Corporation z Chin wygrała przetarg składając najkorzystniejszą ofertę. Wyceniła ona budowę tegoż odcinka drogi na 706 mln 244 tys. zł. Budowa ma potrwać 49 miesięcy.

- Z sześciu złożonych ofert w przetargu na zaprojektowanie i budowę dwujezdniowej DK47, na odcinku od Rdzawki do Nowego Targu dziś 13 lipca 2018 r. jako najkorzystniejszą wybrano ofertę złożoną przez firmę Stecol Corporation z Chin - wyjaśnia Iwona Mikrut, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z Krakowa.

Jak podkreśla rzecznik koszt zadania wyceniony przez tego wykonawcę wynosi 706 mln 244 tys. zł, natomiast czas realizacji inwestycji zaplanowano na 49 miesięcy. Do czasu trwania budowy nie będą wliczane okresy zimowe.

- O wyborze najkorzystniejszej zadecydowała suma punktów przyznanych wg. kryteriów : cena – 60 %, właściwości przeciwpoślizgowe nawierzchni - 9%, równość podłużna nawierzchni - 8%, personel wykonawcy - 6%, termin realizacji kontraktu - 12% oraz zagospodarowanie gruntu rodzimego - 5%. Od dzisiaj przez 10 dni inni wykonawcy, którzy brali udział w przetargu mogą składać odwołania od wyboru najkorzystniejszej oferty.

W ramach inwestycji – jak wyjaśnia rzecznik - powstanie dwujezdniowa droga klasy GP, o długości 16,136 km, szerokości jezdni 2x3,50m z czterema węzłami drogowymi: Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód, Nowy Targ Południe oraz 22 obiektami inżynierskimi (mosty, wiadukty, estakady). Dodatkowo zostaną także wybudowane drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji wraz z infrastrukturą dla pieszych i rowerzystów, a także kanalizacja i odwodnienie oraz urządzenia ochrony środowiska, takie jak: ekrany akustyczne i przejścia dla zwierząt. Będzie też przebudowana infrastruktura techniczna.

Przypomnijmy, że prace przygotowawcze prowadzone były jeszcze w latach 2008 – 2015. Aneks do programu inwestycyjnego dla tej drogi 26 czerwca 2017 r. podpisał minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, umożliwiając tym samym jej realizację.

- Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 r. na tym odcinku panuje średni ruch dobowy na poziomie 14 007 – 18 082 pojazdów/dobę. W okresie weekendów, ferii i wakacji ruch ten znacznie wzrasta, tworzą się spiętrzenia ruchu co świadczy o wyczerpaniu przepustowości przekroju jednojezdniowego drogi. Do tego dochodzą liczne zjazdy, zabudowa wzdłuż istniejącej drogi, ruch pieszych, co stwarza duże utrudnienia w ruchu tranzytowym oraz lokalnym – podkreśla rzecznik. Dodaje, że atrakcyjność turystyczna Podhala i związane z tym duże natężenie średniego ruchu dobowego i jeszcze większe weekendowego, budowa drogi ekspresowej S7 z Lubnia do Rabki Zdroju oraz istniejący dwujezdniowy odcinek drogi krajowej nr 47 z Chabówki do Rdzawki, uzasadniają kontynuację budowy odcinka dwujezdniowego z Rdzawki do Nowego Targu. - W mieście tym krzyżują się drogi krajowe nr 47 i 49 oraz droga wojewódzka w kierunku Czarnego Dunajca, rozprowadzające ruch na Podhalu. Budowa drogi dwujezdniowej do Nowego Targu umożliwi szybsze i bezpieczniejsze połączenie Podhala i Zakopanego z innymi regionami kraju.

Budowa dwujezdniowej drogi ekspresowej S7 od Lubnia do Rabki Zdroju rozpoczęła się w 2016 roku. Na czas budowy podzielono na trzy mniejsze odcinki. - Droga ekspresowa zakończona będzie węzłem Zabornia w Rabce Zdroju, do którego dobudowany zostanie jeszcze fragment DK47 (dwujezdniowy) do Chabówki i tam włączony będzie do istniejącej już dwujezdniowej drogi krajowej nr 47 z Chabówki do Rdzawki. Od tego miejsca kontynuowana będzie budowa drogi dwujezdniowej do Nowego Targu.

W efekcie prowadzonych inwestycji połączony zostanie Kraków z Nowym Targiem , na całym przebiegu, drogą dwujezdniową. Ma to kluczowe znaczenie ze względu na czas przejazdu i bezpieczeństwo ruchu dla wszystkich osób wyjeżdżających z różnych regionów kraju na Podhale i pod Tatry.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama