Podhale Region

Piątek, 20 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Przy ul. św. Anny - prototypowy elektrofiltr

Reklama

Przy ul. św. Anny - prototypowy elektrofiltr

P3120882

NOWY TARG. Mieszkańcom chętnym do wymiany starych urządzeń grzewczych na nowoczesne, niskoemisyjne, szansę na dotację z miasta dał nowy program. Przy ul. św. Anny natomiast został zamontowany pierwszy w mieście elektrofiltr kominowy. Tym samym zniknął jeden z największych emitorów dymu w okolicy.

Do tej pory miejski program ograniczenia niskiej emisji, realizowany z dofinansowaniem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, pozwolił na udzielenie dotacji do wymiany pieców w kwocie 1 miliona 100 tys. zł. Z dofinansowania skorzystało ponad 150 właścicieli budynków. W najbliższych trzech latach z kolei ma być wymienionych 225 kotłów. 100 z nich będą to nowoczesne kotły retortowe V klasy eko design, kotły na pellet i kotły gazowe kondensacyjne.

Lista rezerwowa obejmuje ok. 100 osób, jednak zaznaczyć trzeba, że nie będzie już dofinansowania do kotłów na ekogroszek. Pojawiła się też jaskółka jeszcze innych rozwiązań – chodzi o elektrofiltr kominowy, zbudowany na takich samych zasadach, jak elektrofiltry w ciepłowniach i zakładach przemysłowych, lecz prototypowo przystosowany dla potrzeb indywidualnego budownictwa.

- W tej materii jesteśmy pierwsi w Małopolsce, a być może i w kraju – cieszy się Dariusz Jabcoń, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM w Nowym Targu.

Założony elektrofiltr to efekt współpracy miasta z Politechniką Śląską oraz grupą CZH. Ze Śląska wyszła inicjatywa sporządzenia w Nowym Targu listy nieruchomości powodujących największe zadymienie. Stawką w tej grze było pozyskanie środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na zmianę tego stanu rzeczy. Zgłosiło się ok. 30 firm, drobnych zakładów rzemieślniczych i domów prywatnych. Projekt został złożony, jednak Narodowy Fundusz wycofał się z jego finansowania. W przypadku firmy przy ul. św. Anny, która zużywa duże ilości opału, burmistrz wyłożył środki na elektrofiltr, a właściciele udostępnili prąd i komin.

Prototypowe urządzenia działa efektywnie, a na najbliższej sesji Rady Miasta będą prezentowane wyniki redukcji zanieczyszczeń, z pokazem próbek wyłapanej sadzy i pyłów.

Krótki film z montażu elektrofiltru, wyprodukowany przez grupę CZH i zamieszczony na kanale YOU TUBE, można obejrzeć tutaj:

Montaż elektrofiltru

Fot. Anna Szopińska

Tutaj - kadry z filmu grupy CZH:

Tak było przy św. Anny

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama