Podhale Region

Niedziela, 18 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 17 Lis 2018 4pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Klikuszowa - "Niezwykła Małopolska Wieś 2018"

Reklama

Klikuszowa - "Niezwykła Małopolska Wieś 2018"

1

GMINA NOWY TARG. Wieś Klikuszowa została laureatem tegorocznej edycji Konkursu Województwa Małopolskiego pn. „Niezwykła Małopolska Wieś 2018”.

 Udział w konkursie miał na celu prezentację osiągnięć i zrealizowanych inicjatyw lokalnych na terenie sołectwa w okresie pięciu lat liczonych od roku poprzedzającego konkurs, co było przedmiotem oceny komisji konkursowej. Natomiast do konkursu zgłosili ją: sołtys wsi Czesława Fic przy wsparciu wójta Jana Smarducha.

- Dobra współpraca różnych instytucji, wizja rozwoju sołectwa oraz zrealizowane przedsięwzięcia mające wpływ na lepsze życie mieszkańców - to główne czynniki decydujące o wyjątkowości Klikuszowej, która otrzymała tytuł "Nowatorskiej Małopolskiej Wsi 2018", zajmując w konkursie drugie miejsce. Powodem do dumy jest uznanie na szczeblu wojewódzkim, co świadczy o tym że nie tylko mieszkańcy Klikuszowej doceniają aktywne działania – podkreśla sołtys. - Sukces ten jest dla nas wszystkich wielkim wyróżnieniem na tle całej Małopolski , ale też wyzwaniem do dalszej pracy na rzecz Sołectwa i Gminy. Jako Sołtys wsi mam szczęście uczestniczyć w dużych zmianach i rozwoju Klikuszowej, co przy wsparciu władz gminnych dało oczekiwane bardzo dobre rezultaty, za co serdecznie dziękuję Wójtom i pracownikom Urzędu Gminy.

Wieś Klikuszowa liczy kilkaset lat. Do XIII wieku teren wsi był własnością królewską, potem zakonu cystersów. Wiadomo, że wieś istniała już w pierwszej połowie XIV wieku, nie zachował się jednak dokument lokacyjny.

Dokumenty mówią, że jeszcze w roku 1380 była własnością cystersów szczyrzyckich, którą król Ludwik Węgierski polecił odebrać staroście krakowskiemu Sędziwojowi. Następnie w niewyjaśnionych okolicznościach dobra klikuszowskie przechodzą na własność królewską, a w 1389 roku król Władysław Jagiełło zakłada wieś na prawie magdeburskim, powierzając Henrykowi z Klikuszowej lokację wsi na 60 łanach.

Klikuszowa jako własność monarsza wchodziła w skład dzierżawy szaflarsko-nowotarskiej, a później starostwa nowotarskiego. Od wieku XIV istniał tu kościół parafialny św. Marcina, który w roku 1529 został włączony na kilka wieków do parafii nowotarskiej. Teraz jest to największa w gminie parafia obejmująca wsie: Lasek, Trute, Morawczynę i Obidową.

Klikuszowa położona jest w podgórskiej strefie Gorców. Stare domy góralskie budowane są z płazów z gankami zdobionymi ornamentami kwiatowymi. Mają one strome dachy i szerokie okapy, podparte zdobionymi belkami, zwanymi rysiami. Stare domy mieszkalne ustawiano frontem na południe, do słońca, a budynki gospodarcze zawsze stały od zachodu, w poprzek parceli, tak aby mogły osłaniać dom od przeważających wiatrów zachodnich.

Klikuszowa to doskonała baza wypadkowa w Gorce Zachodnie i na szczyt Turbacza. Z centrum wsi przez Matyjową, Bukowinę Obidowską (1039 m n.p.m.) prowadzi czarny szlak turystyczny na Turbacz. Wzdłuż zachodniej granicy osady, grzbietem górskim od Zakopianki przez Obidową, Jaworzynę Obidowską (938 m n.p.m.), Stare Wierchy i Obidowiec, wiedzie na Turbacz drugi szlak będący równocześnie trasą narciarską. W kierunku zachodnim przedłużeniem tej trasy jest szlak prowadzący przez Przełęcz Sieniawską na Żeleźnicę na Pogórzu Orawskim (912 m n.p.m.) i dalej grzbietem Beskidu na Halę Krupową w paśmie Policy (1369 m n.p.m.).

Tutaj zdjęcia

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama