Podhale Region

Niedziela, 18 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 17 Lis 2018 4pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Wodociąg Kosiczne po modernizacji

Reklama

Wodociąg Kosiczne po modernizacji

wodociag kosiczne

GMINA RABA WYŻNA. Zakończyła się oczekiwana od lat przez mieszkańców modernizacja wodociągu Kosiczne, który zasila w wodę wieś Raba Wyżna w sumie 550 gospodarstw domowych i budynki użyteczności publicznej takie jak choćby szkołę, czy urząd gminy.

Mieszkańcy Raby Wyżnej od wielu lat borykali się z jakością wody. – Co roku największy problem był w okresie letnim, w wakacje – mówi wójt Andrzej Dziwisz. Nie ukrywa, że wiele razy przez to ujecie wody było zamykane. Wiele razy interweniował Sanepid.

W końcu po latach oczekiwań ruszyła wiosną modernizacja. Inwestycja kosztowała 1,5 mln złotych. – Częściowo środki udało nam się pozyskać z PROW – wyjaśnia wójt Dziwisz.

Pracy było sporo, bowiem istniejące ujęcie wody Kisiczne, położone w lesie, było ujęciem powierzchniowym, z tradycyjnymi filtrami i wykonane w tzw. technologii grawitacyjnej. To ta przestarzała metoda była przyczyną, że woda stawała się czasami niezdatna do picia, szczególnie po większych opadach deszczu.

Teraz nowe ujęcie ma nowoczesne filtry typu pospieszne, to dzięki nim woda już nigdy nie powinna ulec tak jak to bywało zabrudzeniu po większych opadach, tym bardziej, że zbudowano zbiorniki magazynujące wodę pitną na terenie stacji uzdatnia wody oraz monitoring ujęcia czystości wody - To wszystko sprawi, że woda będzie znacznie lepszej jakości – podkreśla wójt.

Wodociąg Kosiczne zbudowany przed wielu laty przez samych mieszkańców już od lat był bolączka władz gminy. Poszukiwano dobrego rozwiązania oraz funduszy. Ujęcie wody z punktu widzenia społecznego było inwestycją wręcz strategiczną. Teraz udało się znacznie polepszyć parametry wody z której korzystają mieszkańcy. Ujęcie oparte na nowoczesnej technologii zdecydowanie już poprawiło jakość wody.

Warto przypomnieć, że wodociąg Kosiczne gmina przejęła od Skarbu Państwa jeszcze w 1991 roku. Poprzednio był on własnością tamtejszego tzw. Gospodarstwa Rolnego i po jego upadku gmina stała się jego właścicielem. Niestety ówczesny wodociąg był wykonany w technologii rur azbestowych, były też bardzo duże straty wody w sieci z powodu nieszczelności rur. Tym samym już w 1998 roku był gotowy projekt na budowę. Już początkiem 2000 roku zaczęto niewielkie doraźne remonty, w 2002 roku udało się pozyskać większe środki strukturalne. Niestety po kolejnych kilkunastu latach wodociąg wymaga gruntownego remontu i modernizacji.

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama