Podhale Region

Niedziela, 18 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 17 Lis 2018 4pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański X Piknik Lotniczy – dwa dni fantastycznego widowiska ziemia-powietrze (bardzo duża galeria)

Reklama

X Piknik Lotniczy – dwa dni fantastycznego widowiska ziemia-powietrze (bardzo duża galeria)

Xpiklot181
Xpiklot182

NOWY TARG. Romantyzm latania i potęga techniki; historia polskich skrzydeł i ultranowoczesne maszyny – to wszystko splotło się w godnym świętowanej właśnie dekady programie X Nowotarskiego Pikniku Lotniczego. Aeroklubowi Nowy Targ trzeba pogratulować imprezy, która tłumom ludzi przez dwa weekendowe dni dostarczała niecodziennych wrażeń, podnosiła adrenalinę i wyrywała okrzyki zachwytu. A dla mistrzów podniebnych wyczynów – najwyższe uznanie!

X Nowotarski Piknik – uchodzący za drugi co do wielkości w kraju, po radomskim – zapisał się jeszcze bogatszą i atrakcyjniejszą ofertą niż w poprzednich latach. Zgromadził ponad 30 najrozmaitszych statków powietrznych – latające eksponaty z Muzeum Lotnictwa, używane na misjach wojskowych śmigłowce bojowe Mi-24, superlekkie i fenomenalnie zwrotne wiatrakowce, pierwszy raz obecny w Nowym Targu potężny transportowiec CASA, mocne i szybkie samoloty akrobacyjne. Wśród pilotów nie brakło wychowanków nowotarskiego Aeroklubu.

Dodatkową atrakcją pierwszego dnia było pojawienie się Dawida Kubackiego, który wcześniej dostał od burmistrza w prezencie voucher na szkolenia szybowcowe.

To, czego dokonywał w przestworzach wierny i gorąco witany gość kolejnych Pikników Lotniczych, Jurgis Kairys, Litwin o brawurowej odwadze, nieposkromionej fantazji i dużym poczuciu humoru, kreśląc smugą spalin serpentyny i swój zamaszysty inicjał w przestworzach – zasługiwało na burzę braw. Precyzja i dynamika to z kolei atuty akrobacyjnej grupy FireBirds. Popis swoich umiejętności za sterami szybkiego, mocnego Sbacha 300 i JAK-a 3U dali również nie pierwszy raz goszczący na nowotarskim Pikniku Artur Kielak i Mateusz Strama.

Pod hasłem „Sto lat polskich skrzydeł” narodowym i niepodległościowym akcentem stała się obecność maszyn Polskich Sił Zbrojnych. Wysoki kunszt pokazali wojskowi piloci dwóch Mi-24. Każdy z tych bojowych śmigłowców to 8,5 tony powietrzu, a efektowny popis nad nowotarską murawą (z ukłonami włącznie) prezentował tylko część ich możliwości technicznych. Te akurat maszyny pojawiają się na naszym lotnisku nie tylko przy okazji awiacyjnych imprez, bo odbywają tu szkolenia w terenie górskim pilotów uczestniczących w wojskowych misjach. Transportowiec CASA – rodem z Hiszpanii – potrafi zabrać 10 ton ładunku i 50 żołnierzy w pełnym uzbrojeniu. Również on jest na wyposażeniu naszego wojska i w Nowym Targu budził zrozumiałe zainteresowanie.

Latająca historia to z kolei zielony An-2 „Wiedeńczyk” – eksponat Muzeum Lotnictwa w Krakowie, stały gość kolejnych Pikników.

By w całej świetlistej krasie mogli się zaprezentować na swoich motoparalotniach Flying Dragons – mistrzowie lotów i miłośnicy efektów specjalnych – sobotnie niebo musiało pociemnieć. Wystartowali oni w momencie, gdy słońce schowało się za Babią Górą. Na lotnisku zadzierał wtedy głowy w górę tłum jeszcze gęstszy niż za dnia.

Wykonywane w rytm muzyki figury i formacje Dragonsów, fajerwerki rozpalające niebo – były tylko przedsmakiem głównej atrakcji wieczoru – pokazu brytyjskiej grupy AeroSPARX. Team kolorowo iluminowanych motoszybowców z wyrzutniami środków pirotechnicznych na skrzydłach przeleciał 2,5 tys. kilometrów, by po raz pierwszy zaprezentować się podhalańskiej publiczności. Po nabraniu wysokości, przy dźwiękach muzyki Vangelisa odbył się fantastyczny, ognisty taniec w przestworzach. Motoszybowce fruwały jak komety z roziskrzonymi barwnie ogonami, kreśląc figury na ciemnym błękicie. Publiczność dziękowała wyczynowcom brawami i okrzykami zachwytu.

Po zakończeniu tego rewelacyjnego pokazu wiele osób zostało jeszcze na płycie lotniska, by przy niezmiennie dobrej pogodzie cieszyć się rekreacyjną, zabawową, gastronomiczną i sceniczną otoczką X Pikniku.

Towarzyszyły mu także ładnie zaaranżowane stoisko sekcji modelarskiej Aeroklubu Nowy Targ oraz informacyjne stoisko MPEC-u. Warto podkreślić dobre logistyczne zorganizowanie potężnego wydarzenia. Jubileuszowy Piknik zapisze się w annałach miasta i lotniska jako impreza jeszcze bardziej tłumna, atrakcyjna i udana niż poprzednie.

X Nowotarski Piknik Lotniczy - duża galeria

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama