Podhale Region

Wtorek, 22 maj 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 26 Maj 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Trzydniowy V Kongres Trzeźwości na Podhalu – w 30. rocznicę I Kongresu. Gościmy ruchy abstynenckie z całej Polski

Reklama

Trzydniowy V Kongres Trzeźwości na Podhalu – w 30. rocznicę I Kongresu. Gościmy ruchy abstynenckie z całej Polski

kongzap181
kongzap182

LUDŹMIERZ – NOWY TARG. Ludźmierski Oddział Związku Podhalan i Sanktuarium oraz Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa goszczą jubileuszowy V Kongres Trzeźwości na Podhalu. To wydarzenie, organizowane w 30-tą rocznicę I Kongresu Trzeźwości, ściągnie do nas uczestników ruchów abstynenckich i członków wspólnot z całej Polski, terapeutów, animatorów oraz grono znakomitych prelegentów, z przedstawicielami Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu włącznie. Dlatego mieszkańcy Podhala zainteresowani uczestnictwem proszeni są o zgłaszanie się do organizatorów.

Kongres jest dedykowany różnym grupom i osobom zainteresowanym tematyką, jego rola to także integracja środowisk pomagających ludziom w różnych kryzysach życiowych.

Po przeniesieniu się z ludźmierskiej bazyliki do auli „Podhalanki”, wykład inauguracyjny wygłosi jeden z twórców Narodowego Programu Trzeźwości – prof. Krzysztof Wojcieszek. Prelegentami będą też wybitne autorytety w dziedzinie uzależnień, najlepsi w Polsce terapeuci, liderzy ruchu Anonimowych Alkoholików. Na popołudnie i wieczór pierwszego dnia uczestnicy V Kongresu wrócą do Ludźmierza, by zakończyć tę część zlotu posiadami trzeźwościowymi, wieczorem wspomnień i otwartym mitingiem AA w Domu Podhalańskim.

Jedną z grup uczestników będą stanowili samorządowcy, przedstawiciele komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, pracownicy opieki społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie. Druga grupa obejmie pracowników służby zdrowia i lecznictwa uzależnień, trzecia to kuratorzy sądowi, policyjna prewencja, straż miejska. Grupę czwartą stanowić będą nauczyciele, pedagodzy, księża katecheci, rodzice. Grupa V, najszersza, stworzona jest dla przedstawicieli wspólnot i stowarzyszeń trzeźwościowych, bractw i klubów abstynenckich, duszpasterstw, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Wypracowanymi wnioskami reprezentanci grup podzielą się na sesji plenarnej.

W programie są też dyskusje z ekspertami wielu dziedzin, z Małopolski i spoza naszego województwa.

Część merytoryczną, w sobotę wieczór, zakończą posiady przy watrze i kiełbasce z muzyką góralską. Kto zechce – zostanie jeszcze na do niedzieli rana, by wziąć udział w uroczystej Mszy dziękczynnej.

Wydana na przed V Kongresem książka „Trzeźwe Podhale”, autorstwa jego koordynatora, Michała Świerczka z Rabki-Zdroju, to także hołd dla działaczy trzeźwościowych, którzy już odeszli.
V Kongres jest co prawda adresowany do konkretnych grup ludzi, ale pozostaje otwarty dla każdego, kto boryka się z problemem uzależnienia, również uzależnienia bliskich osób.

Program V Kongresu Trzeźwości na Podhalu Ludźmierz-Nowy Targ, 18-20. maja 2018 roku

Piątek, 18. maja

Sanktuarium w Ludźmierzu

Godz. 10.00 Msza święta inauguracyjna na rozpoczęcie Kongresu z homilią Ks. Biskupa Tadeusza Bronakowskiego, Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości

Aula Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Nowy Targ, ul. Kokoszków 71

Od 10.00 - Rejestracja
Godz. 12.00 - Oficjalne otwarcie V Kongresu
12.30 Wykład inauguracyjny - prof. Krzysztof Wojcieszek „Po co nam Narodowy Program Trzeźwości?”
13.30 – 14.30 lunch
14.30 - Wykład 1 – dr Bohdan Woronowicz – "Problemy osobiste i społeczne jako efekt uzależnień"
15.15 Wykład 2 – „Wsparcie osób z rodzin dysfunkcyjnych” – Ks. prof. dr hab. Grzegorz Polok, Katedra Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
16.00 – 16.20 Przerwa kawowa
16.20-16.50 Wykład 3 – Anna Dodziuk – „Trzeźwienie jako droga życiowa”.
16.50- 17.20 Wykład 4 – Paweł Krzysztofiak – dyrektor Biura Służby Krajowej Wspólnoty Anonimowych Alkoholików w Polsce – „Jak Wspólnota AA współpracuje z innymi”
17.20 – 17.30 informacje kongresowe
18.00 kolacja
Ludźmierz, Dom Podhalański
19.00 – 22.00 – posiady trzeźwościowe (otwarty mityng AA/dzielenie się doświadczeniami przez uczestników kongresu)

Sobota, 19. maja

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Nowy Targ

10.00 - Wykład wprowadzający w część warsztatową/panele dyskusyjne – mgr Marta Mordarska - Nakreślenie aktualnej mapy problemów w działalności trzeźwościowej w województwie Małopolskim
10.45-13.30 - zajęcia w grupach problemowych:
Grupa 1 – samorządowcy, przedstawiciele Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pracownicy OPS, PCPR;
Grupa 2 – pracownicy służby zdrowia, lecznictwa uzależnień, lekarze rodzinni, pielęgniarki środowiskowe;
Grupa 3 – kuratorzy sądowi, policja – prewencja, dzielnicowi, straż miejska;
Grupa 4 – nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, księża, katecheci, rodzice;
Grupa 5 – przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń trzeźwościowych, bractw, klubów abstynenta, duszpasterstw, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka;
13.30 Lunch
14.30 – 15.00 - Zreferowanie przez poszczególnych reprezentantów grup warsztatowych efektów wspólnej pracy
15.00 – 15.30 przerwa kawowa
15.30 – 17.00 – Panel dyskusyjny - zaproszeni goście, eksperci
17.00 – 17.30 – Podsumowanie i zakończenie merytorycznej części kongresu.
Dom Podhalański w Ludźmierzu
19.00-22.00 – Posiady góralskie, część integracyjna (watra, kiełbaski, kapela góralska).

Niedziela, 20. maja

Sanktuarium w Ludźmierzu

Godz. 9.00 - Mszę świętą koncelebrowaną o dobre owoce Kongresu odprawią ksiądz Władysław Zązel i ksiądz Mirosław Żak.

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama