Podhale Region

Wtorek, 16 październik 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 16 Paź 2018 6pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Pierwsza łopata wbita. - Ciepło będzie ekologiczne, ekonomiczne, dostępne – przekonuje MPEC (aktualizacja)

Reklama

Pierwsza łopata wbita. - Ciepło będzie ekologiczne, ekonomiczne, dostępne – przekonuje MPEC (aktualizacja)

MPECłopata18

NOWY TARG. Łopata została wbita w trawnik za „Biedronką” przy ul. Podhalańskiej. Wykop pobłogosławił ks. Jan Karlak. Tak oficjalnie i uroczyście rozpoczęła się potężna inwestycja Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej - budowa i rozbudowa sieci ciepłowniczej. Koszt przedsięwzięcia zaplanowanego na kilka najbliższych lat sięgnie 17 milionów. 7 pochodzić będzie ze środków własnych MPEC-u, a 10 to bezzwrotna dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. MPEC czeka też na nowy geotermalny odwiert, z którego ciepło popłynie w stronę Nowego Targu.

Nim koparka rozgrzebała ziemię na trawniku, VIP-y i goście zgromadzili się przed siedzibą MPEC-u, gdzie harcował i dokuczał „Zły Piec”, robiąc czarny PR wszystkim, którzy jeszcze nie zdecydowali się wymienić systemów grzewczych na przyjaźniejsze środowisku. Próbę przepędzenia szkodnika i zadymiacza, sprawcy toksycznego smogu - podjął Piotr Cyrwus – aktor z waksmundzkim rodowodem, absolwent I LO, któremu powierzono rolę prowadzącego.

Tutaj pisaliśmy o tym, jak przed ponad 2 laty narodził się pomysł w gminie Szaflary.

A tutaj o tym, jak dzięki rozwojowi geotermii czyste powietrze może mieć Nowotarszczyzna i całe Podhale.

 Spotkanie w namiocie, przy cateringu, było okazją, by każdy z gości powiedział parę słów. Miało też tworzyć dobry klimat wokół inwestycji MPEC-u i ekologicznego ciepła. Wśród gości znalazł się Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary i to ku niemu kierowali wszyscy wzrok tęskniący za rozpoczęciem budowy najgłębszego geotermalnego odwiertu. To bowiem on zainicjował stosowny pomysł składając, jako gmina, wniosek do NFOŚiGW o 100 procent dofinansowania kosztów kwalifikowanych inwestycji..Tutaj pisaliśmy o otrzymaniu przez gminę Szaflary 44 mln zł na inwestycję.

Z Zakopanego przyjechał prezes Geotermii Podhalańskiej S.A., Wojciech Ignacok, z Pawłem Kupczykiem, swoim zastępcą. Tutaj wywiad z prezesem w którym mówi dlaczego geotermia nie była wykorzystana na Podhalu. Paweł Kupczyk, wiceprezes zarządu Geotermii Podhalańskiej S.A mówi o dofinansowaniu geotermii.

Dotarła też posłanka Anna Paluch, zwracając uwagę, że podhalański projekt to przede wszystkim efekt priorytetów przyjętych na rządowym szczeblu.

- Mamy pecha, bo dotację dostaliśmy w roku wyborczym i wszystkie działania będą poczytane za „wyborcze”… - zagajał prezes MPEC-u, Grzegorz Ratter.

- Róbmy swoje, nie patrząc na wyborczy kalendarz – uspokajał burmistrz Grzegorz Watycha. – Przyjęliśmy stację pomiarową zanieczyszczeń powietrza, której gdzie indziej nie chciano. Zabraliśmy się za robienie dobrych rzeczy, które na pewno przyniosą efekt. MPEC przejdzie na podawanie ciepła przez cały rok, ciepło geotermalne dopłynie do kotłowni. Dla ludzi jeszcze nie przekonanych będzie to potężny impuls do przejścia na ekologiczne ogrzewanie. Razem z gminą Szaflary, z Geotermią Podhalańską, z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska chcemy się zmierzyć z tym tematem.

Ten zachęcający konkret dla mieszkańców to maksymalnie 8 tys. zł dopłaty do zmiany ogrzewania. Jest to równocześnie wartość wymiennika wielkości niedużej szafki, który – zainstalowany w piwnicy – umożliwiałby dopływ ciepłej wody użytkowej i ciepła do instalacji wewnętrznej.

Pani prezes WFOŚ, Małgorzata Mrugała, nowotarżanka z urodzenia, miała przyjemność poinformować, że Rada Nadzorcza Funduszu przyznała 6 milionów na dokumentację projektową i na kolejnym posiedzeniu, 22 maja, obdzieli nimi po równo trzy gminy: Nowy Targ, Szaflary i Kościelisko.

Goście prezesa Rattera mogli obejrzeć film o historii i perspektywach nowotarskiego ciepłownictwa, wyprodukowany przez Nowotarską Telewizję Kablową. Pokazuje on m.in. kierunki, w jakich rozwijana będzie sieć i punkty docelowe w postaci dużych obiektów.

Starosta Krzysztof Faber, dziękując prezesowi i burmistrzowi za ten rozwój, mógł mówić o kilku już podłączonych obiektach i o Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym jako zaangażowanym w energetyczny projekt. Wszystkie te działania podejmowane są zresztą w ramach klastra energii Zielone Podhale.

Tutaj pisaliśmy o podpisaniu epokowej umowy.

Szerzej o planach rozbudowy miejskiej sieci ciepłowniczej, przebiegu magistrali i warunkach przyłączeń pisaliśmy niedawno tutaj:

Miejskie ciepło idzie do centrum

Galeria zdjęć:

Inauguracja rozbudowy i pierwsza łopata

Fot. Anna Szopińska

 

Komentarze  

Zbyszek
0 #1 NareszcieZbyszek 2018-06-06 17:54
Czekamy, co z tego wyniknie. Mnie namawia żona:)
Cytować

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama