Podhale Region

Piątek, 14 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaCz, 13 Gru 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Walka o wolność Polaków i Amerykanów w 100 lecie odzyskania Niepodległości

Reklama

Walka o wolność Polaków i Amerykanów w 100 lecie odzyskania Niepodległości

DSC09367

NOWY TARG. W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej został wygłoszony niezwykły wykład pt. „100 lat razem. Ludzie, historia, przyszłość” przez Johna C. Law, zastępcę ambasadora USA w Polsce. W dzisiejszym wydarzeniu udział wzięli też: konsul generalny Stanów Zjednoczonych z Krakowa - Walter Braunohler oraz konsul ds. polityczno – ekonomicznych z Krakowa - Thomas Zia


John C. Law swój wykład dla studentów wygłoszony po angielsku rozpoczął od przypomnienia tych Polaków, a więc Tadeusza Kościuszkę i Kazimierza Pułaskiego, którzy walczyli o wolność Stanów Zjednoczonych. Mówił nie tylko o ich walce o wolność, ale i o umiłowaniu wolności przez Polaków.

Podkreślił, że gdy przyszedł rok 1918 to z kolei Amerykanie poparli dążenie Polaków do odzyskania niepodległości Wspominał takie postacie jak: prezydent Woodrow Wilsona i Ignacy Jan Paderewski i ich znaczenie dla sprawy polskiej.

Wspominał też niezwykły dar wprost z serca, jaki Polacy przygotowali dla Amerykanów na 150 rocznicę tzw. Deklaracji Niepodległości w 1926 roku. Była to Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych (Polish Declarations of Admiration and Friendship for the United States), którą podpisało 5,5 mln Polaków! Zbiór ten liczy aż 11 tomów, które zostały opracowane w Polsce i dostarczone do Białego Domu prezydentowi Calvinowi Coolidge. Zbiór ten to pozdrowienia i podpisy bogato zdobione, zarówno prezydenta Ignacego Mościckiego, jak i premiera Kazimierza Bartla, a także posłów, senatorów, duchownych, wojskowych, naukowców, przedsiębiorców oraz uczniów szkół. Warto dodać, że wśród syngatariuszy był i Józef Piłsudski, a same podpisy zbierano w szkołach, kościołach, urzędach. Teraz, co należy podkreślić, skany tej deklaracji są dostępne od 2017 roku w całości na stronach internetowych Biblioteki kongresu Stanów Zjednoczonych.

Przypomniał on także takie wydarzenia jak dwie wizyty w Polsce J F. Kenendy Pierwszą wizytę złożył on w lipcu 1939 roku tuż przed wojną, jako attaché na polecenie swojego ojca, wówczas ambasadora USA w Wielkiej Brytanii. "Wyjeżdżam stąd pokrzepiony i wzmocniony i będę mówił wszędzie tam, gdzie będzie mi dane, iż wobec tak poważnego zagrożenia społeczeństwo polskie spogląda w przyszłość z niezachwianą wiarą w słuszność swojej sprawy, patrzy z optymizmem, ale i z przekonaniem, że jeżeli do konfrontacji dojdzie, to jej wynik nie może być inny jak zwycięstwo" - pisał w liście do ojca. Z kolei drugą złożył już w 1955 roku, jako senator. Wtedy oprócz Warszawy był i na Jasnej Górze. W swej relacji z tej wizyty odnosił się krytycznie do narzuconego Polakom komunizmu i sowieckiej dominacji.

John C. Law wspominał też inne wydarzenia, jak choćby wizytę w Polsce prezydenta Cartera za czasów Edwarda Gierka w 1977 roku. Poruszył bliskie związki prezydenta Ronalda Regana z Janem Pawłem II, Lechem Wałęsą. Podkreślił też wielką wagę wizyty prezydenta Donalda Trumpa w lipcu 2017 roku w Polsce. Wielokrotnie powtarzał jak ważna jest wolność dla Polaków, tak jak jest i ważna dla Amerykanów. Zwrócił też uwagę na współpracę Polaków i Amerykanów na wielu płaszczyznach. Mówił też o NATO i współpracy polsko - amerykańskiej na misjach w Kosowie, Iraku i w Afganistanie. Obaj dyplomaci zapewniali, że tak dobrych jak obecnie stosunków pomiędzy naszymi krajami nie było od bardzo dawna.

Sylwetkę Johna C. Law przybliżył dr Zbigniew Włosowicz, doradca ds. międzynarodowych rektora i prof. PPWSZ ks. dr hab. Stanisława Gulaka, dzięki któremu amerykańcy goście odwiedzili PPWSZ.

Wyjaśnił on, że John C. Law jest w Polsce od lipca 2015 roku. To wtedy objął stanowisko zastępcy ambasadora. Jest on zawodowym dyplomatą wyższego szczebla, w randze ministra radcy. Swoją służbę w dyplomacji rozpoczął jednak już w 1990 roku.

Przed swoim przyjazdem do Warszawy był on zastępcą szefa misji w Panamie w latach 2011-2014. Koordynował on tam pracę ponad 25 amerykańskich agencji rządowych. Wcześniej pracował on w ambasadzie USA w Kabulu, jako dyrektor kierujący z ramienia Departamentu Stanu cywilnymi międzyresortowymi zespołami odbudowy prowincji, nadzorując pracę ponad 400 pracowników rozlokowanych w ponad 70 miejscach w całym Afganistanie. W latach wcześniejszych sprawował funkcję radcy ds. publicznych oraz pełnił obowiązki zastępcy szefa misji w Pradze (2008-2010); był też rzecznikiem prasowym ambasady USA w Madrycie (2003-2007) i w Caracas (1999-2003). Pracował także w placówkach dyplomatycznych w Chile (w Santiago) oraz Korei Płd. (Taegu i Seul). Zna języki: polski, hiszpański, koreański, francuski i czeski.

Warto też dodać, że uzyskał on tytuł magistra w dziedzinie literatury angielskiej, odbył również studia w zakresie literatury, filozofii i inżynierii lotniczej. Jego rodzinnym stanem jest Zachodnia Wirginia.

Z kolei Konsul Generalny Walter Braunohler rozpoczął służbę dyplomatyczną w Krakowie w dniu 13 sierpnia 2015 roku, choć swoją karierę dyplomatyczną zainaugurował już w 2002 roku. Przed przyjazdem do Polski pracował w placówkach dyplomatycznych w: Waszyngtonie, Sudanie, Australii, Iraku oraz Tajlandii. Zna język polski i tajski. Walter Braunohler urodził się z kolei i wychował w zachodniej części Stanu Michigan. Ukończył Uniwersytet Michigan w mieście Ann Arbor ze stopniem licencjata w dziedzinie nauk politycznych oraz magistra w dziedzinie polityki publicznej. Zanim rozpoczął pracę w Departamencie Stanu, pracował w Biurze Kontroli Rządu.

Tutaj duża galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama