Podhale Region

Niedziela, 18 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 17 Lis 2018 4pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Szybciej do Zakopanego dzięki modernizacji kolei

Reklama

Szybciej do Zakopanego dzięki modernizacji kolei

DSC08784

PODHALE. Aż 330 mln złotych ma kosztować modernizacja linii kolejowej relacji Chabówka – Zakopane. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dziś umowę z wykonawcą ZUE S.A. Powstanie dodatkowy przystanek w Chabówce, a na całej trasie 12 bardziej komfortowych przystanków, zostaną wymienione tory, przebudowane wiadukty, mosty i przejazdy kolejowo – drogowe.

W dzisiejszym wydarzeniu uczestniczyli m. in. minister infrastruktury i wydawnictwa Andrzej Adamczyk, a także poseł Edward Siarka, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – Ireneusz Merchel, i Wiesław Nowak, prezes zarządu ZUE S.A..

- Dzisiaj przejazd z Krakowa do Zakopanego jest długi – mówił minister Andrzej Adamczyk, podkreślając, że zmniejszy się on do 2 godzin 15 minut po wykonaniu modernizacji na linii Kraków – Zakopane, a szczególnie na odcinku Chabówka – Zakopane. - Dzisiaj w Małopolsce zaangażowane jest ok. 10 miliardów złotych, 26 dworców jest w przebudowie. Dzisiaj polska kolej to wielki plac budowy, duże projekty w ramach Krajowego Programu Kolejowego – mówił minister. Podkreślił, że w sumie dla kolei przeznaczono 100 miliardów złotych. - Program inwestycji dworcowych są to przedsięwzięcia, które powodują, że polska kolej to kolej bezpieczna, a za kilka lat też komfortowa, to kolej przewidywalna i konkurencyjna do transportu samochodowego. Polska kolej to gałąź transportu, która za kilka lat nie będzie odbiegała standardem i jakością od usług choćby w starych krajach Unii Europejskiej.

Minister zapewnił, że podpisana dziś umowa zapewni polepszenie podróży koleją z Krakowa do Zakopanego. – Naszym celem jest nowoczesna, spójna sieć kolejowa: kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna. Dziś łączymy Polskę dzięki modernizacji istniejących i tych w budowie nowych tras kolejowych i drogowych.

Z kolei Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. podkreślił, że dzięki inwestycjom Krajowego Programu Kolejowego zwiększy się komfort jazdy na Podhale. Do korzystania z kolei zachęcą wygodne i dostępne dla wszystkich przystanki i stacje.

- Tak się składa, ze ja mieszkam tutaj na tym terenie, w sąsiedniej gminie Raba Wyżna i muszę powiedzieć, że od kiedy działam publicznie a więc od 1990 roku rozwój tego właśnie połączenia kolejowego, o którym dziś mówi pan minister, przewijał się w zasadzie na wszystkich spotkaniach z mieszkańcami. Dla nas ta linia to taki krwioobieg komunikacyjny, to możliwość szybkiego dotarcia do Zakopanego, do pracy, do Rabki, Chabówki i wszystkich miejscowości, które są przy tej linii – mówił poseł RP Edward Siarka. Przypomniał też, że linia ta to rozwiązania techniczne, które pamiętają jeszcze czasy cesarza Franciszka Józefa. – Gdy ta inwestycja zostanie zrealizowana będzie to duże osiągnięcie i nam nadzieję, że przysłuży się poważnie - tak jak kiedyś - i dzisiaj do rozwoju tego regionu. Że dzięki niej staniemy się bardziej dostępni, bardziej atrakcyjni komunikacyjnie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizują linię kolejową relacji Chabówka – Zakopane w ramach projektu pn: „Prace na odcinku linii kolejowej nr 99 Chabówka – Zakopane wraz z budową łącznicy w Chabówce w ciągu linii kolejowych nr 98 Sucha Beskidzka – Chabówka i nr 99 Chabówka - Zakopane”. W ramach owej inwestycji PLK wbudowują dodatkowy przystanek w Chabówce. Z kolei na 12 stacjach i przystankach zwiększy się komfort oczekiwania. Podróżni będą mieć lepsze warunki na stacjach: Raba Wyżna, Sieniawa, Lasek, Nowy Targ, Szaflary, Biały Dunajec, a także Poronin i Zakopane. Zyskają także lepszy komfort na przystankach: Chabówka, Rokiciny Podhalańskie, Pyzówka i Szaflary Wieś. Przystanki i modernizowane obiekty będą lepiej oznakowane i dostosowane dla niepełnosprawnych. Na peronach mają być wiaty, ławki, oświetlenie i informacja dla pasażerów. Natomiast w Nowym Targu przebudowa kładki dla pieszych zapewni wygodniejsze i bezpieczniejsze dojście podróżnym do pociągów

W sumie na linii Chabówka – Zakopane zostanie wymienione aż 44 km torów, będzie przebudowanych ponad 100 obiektów, a w tym aż 18 mostów i 5 wiaduktów w Chabówce, Klikuszowej, Bańskiej Niżnej i w Zakopanem. To dzięki temu jazda pociągiem będzie szybsza, bezpieczniejsza, a komunikacja drogowa w obszarze wiaduktów sprawniejsza. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz samochodowego i pieszego dzięki pracom na przejazdach kolejowo-drogowych. To nie koniec modernizacji bowiem na 23 skrzyżowaniach drogi z torami zamontowane będą dodatkowe urządzenia zabezpieczające, a m.in.: w Chabówce, Rokicinach Podhalańskich, Rabie Wyżnej, Sieniawie, Lasku, Nowym Targu, Szaflarach, Zakopanem.

Warto dodać, że w ramach umowy zaplanowano też zaprojektowanie i wybudowanie łącznicy kolejowej w Chabówce. Dzięki temu już nie będzie konieczności zmiany kierunku jazdy w Chabówce. Skróci to czas jazdy pociągów między Chabówką, a Zakopanem o ok. 30 minut.
Wartość podpisanej dziś umowy opiewa na ponad 330 mln zł, wykonawcą jest ZUE S.A., a prace zaplanowano na 42 miesiące. Mają ruszyć lada moment i potrwają do 2021 roku. Będą finansowane z środków budżetowych.

Należy jednak dodać, że inwestycja ta jest częścią większego projektu na ponad 930 mln zł. Zakończenie tych wszystkich prac na linii od Krakowa do Zakopanego ma być w 2023 roku i skróci podróż z Krakowa do stolicy Tatr o prawie godzinę.

Tutaj zdjęcia

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama