Podhale Region

Sobota, 21 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Oddział psychiatryczny – w generalnym remoncie do wiosny

Reklama

Oddział psychiatryczny – w generalnym remoncie do wiosny

psychrem181
psychrem182

PODHALE. Na oddziale psychiatrii Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego rozpoczął się generalny remont. W przetargu na wykonanie, spośród sześciu oferentów, zostało wybrane konsorcjum firm pod nazwą Przedsiębiorstwo Robót Inwestycyjnych „Duda” Grażyny Dudy z Mszany Dolnej. Koszt prac, które już biegną, przekroczy 2,5 miliona zł.

Oferta konsorcjum z Mszany była najtańsza. Inni wykonawcy szacowali swoje usługi nawet na 4 miliony zł.

Dyrekcja na czas tego remontu zaplanowała wykwaterowanie wszystkich pacjentów. Części z nich - do pustych dotychczas pomieszczeń po byłym oddziale Intercardu, ponieważ Szpital odkupił od poprzednich dzierżawców łóżka i wyposażenie.

- Natomiast część pacjentów tych z pododdziału detoksykacji – ulokowaliśmy w pomieszczeniach hotelowych nad Powiatowym Urzędem Pracy – mówi dyrektor Szpitala, Marek Wierzba. - Staraliśmy się opróżnić całkowicie oddział psychiatrii – będzie to łatwiejsze dla firmy i szybciej będzie można ten remont wykonać.

Umowa z wykonawcą na sfinalizowanie prac przewiduje 4 miesiące od jej podpisania, co oznacza, że oddział ma być wyremontowany do 26 maja. Być może jednak uda się to szybciej.

Zakres tego remontu obejmuje całkowitą przebudowę sal i wymianę posadzek. Powstaną dodatkowe węzły sanitarne i dodatkowe łazienki. Cały ten oddział będzie objęty odrębnym systemem wentylacji, bo z wentylacją były tam duże problemy.

- Mam nadzieję, że na przełomie kwietnia i maja będziemy już mieli porządne warunki dla pacjentów psychiatrycznych – dodaje dyrektor.

Mniej łóżek, ale wyższy standard

Łóżek zakontraktowanych na nowotarskiej psychiatrii jest w tej chwili 60. Skutkiem remontu i podniesienia standardu ilość łóżek zmniejszy się do ok. 48, nie ma jednak powodów do niepokoju.

- Ta zmniejszona ilość w zupełności starczy, bowiem równocześnie rozwijane są inne formy terapii – w większej mierze będzie rozwijana opieka środowiskowo-psychiatryczna oraz leczenie w oddziale dziennym i w trybie ambulatoryjnym – uspokaja szef placówki.

Psychiatria młodzieżowa - potrzebna, ale brak specjalistów

Jeśli mowa o perspektywach miejscowej psychiatrii, Podhalański Szpital od dłuższego już czasu – w związku z coraz większą ilością zachorowań w młodym wieku - miał w planach uruchomienie psychiatrii młodzieżowej.

- Ten pomysł ciągle jest żywy, natomiast główna przyczyna, dla której na razie nie jesteśmy w stanie takiej działalności rozwijać, to brak lekarzy ze specjalnością psychiatria dzieci i młodzieży - tłumaczy dyrektor. - Kiedyś proponowałem, żeby lekarze psychiatrzy u nas pracujący podjęli dokształcanie w tym zakresie, ale nie było chętnych.

Brak zainteresowania lekarzy wynikał i z faktu, że psychiatrzy pracujący na oddziale, w poradni i w innych formach, są zbyt obciążeni obowiązkami. Dlatego w rozwijaniu opieki środowiskowej wspomaga Szpital Fundacja Da Vinci.

Pacjenci niedopilnowani?

W związku ze specyfiką oddziału i wspomnianym przeciążeniem psychiatrów, można się czasem spotkać z opiniami, że pacjenci nie są należycie dopilnowani.

- Te standardy, które określa Fundusz, my spełniamy – zapewnia dyrektor. - Czasami zdarzają się przypadki zachowań agresywnych i różnych ekscesów, co – zważywszy na charakter pacjentów – nie jest niczym nadzwyczajnym. Ale to nie znaczy, że obsada jest niewłaściwa czy niewystarczająca.

To samo, jak podkreśla dyrektor, dotyczy personelu średniego: pielęgniarek, sanitariuszy, rehabilitantów. Na wiosnę cała ekipa psychiatrii będzie pracowała z pacjentami w o wiele lepszych warunkach.

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama