Podhale Region

Sobota, 21 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański VI akcja Amazonek – w różowym kolorze nadziei

Reklama

VI akcja Amazonek – w różowym kolorze nadziei

P2870139

NOWY TARG. Kilkusetosobowy tłum młodzieży z nowotarskich szkół zgromadziła przed MOK-iem, w jego holach i sali widowiskowej, VI edycja kampanii Podhalańskich Amazonek. Wróciły one właśnie z XX Pielgrzymki Amazonek na Jasną Górę i cieszą się efektem próśb skierowanych do lokalnych samorządów oraz firm o ufundowanie profilaktycznych badań. Przygotowały też znakomity, dwugodzinny program.

Wszystko to efekt batalii, by rok 2018 uczynić Rokiem dbania o zdrowie matek i żon na Podhalu. Podhalańskie Amazonki jeszcze w lecie zwróciły się z apelem do gmin powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, by każda z nich ujęła w budżecie na 2018 rok w ramach ochrony i promocji zdrowia, pakiet bezpłatnych badań usg piersi dla swoich mieszkanek - młodych kobiet w wieku 25 do 50 roku życia w wybranym ośrodku diagnostycznym. Zdrowie młodych matek i żon, czynnych zawodowo mieszkanek gminy jest bowiem bezcenne. A profilaktyczna akcja to najlepsza odpowiedź na wzmożoną liczbę zachorowań na raka piersi w naszym kraju. Wcześnie wykryty nowotwór staje się chorobą przewlekłą, a nie śmiertelną.

Akcja ściągnęła przed MOK imponujący tłum z różowymi balonikami, pod efektownym banerem z hasłem, „Żebyś raka nie dostała, idź się zbadaj, moja mała”. Pozują na nim górale z „Hyrnych”, jako mężczyźni dbali o zdrowie Podhalanek. Ogłoszony w ubiegłym roku konkurs na to hasło wygrała klasa ze Szkoły Specjalnej i Weronika. Ma to być baner na akcję usg piersi dla naszego regionu w 2018 roku. O Deklarację Sejmiku Województwa Małopolskiego, by rok 2018 był Rokiem Walki z Rakiem Piersi, starał się z kolei radny wojewódzki Stanisław Barnaś.

Entuzjazm i oklaski wzbudziły wszystkie elementy artystycznego programu, czyli: event w wykonaniu Gimnazjum nr 1, wokalne występy gwiazdek z „Septymy”, akrobacje i występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 3 na Kowańcu pod wodzą nauczyciela wf-u, Bogdana Pociechy, z grupą instruktorów Akademii Aktywności Ruchowej.

Już na scenie rozdano zlecenia na 75 bezpłatnych badań usg piersi. Fundatorzy to: radni powiatowi Grażyna Tylka i Michał Borzęcki, restauracja Gool Gorce, Mateusz Iskrzycki, Allmedica, Podhalańskie Amazonki, Fundacja im. Adama Worwy. Skorzystają z tych badań koordynatorki akcji, nauczycielki z nowotarskich szkół i mieszkanki miasta z warsztatów Amazonek. Allmedica oferowała duże rabaty na zakupione przez innych badania u specjalisty.

Pani wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg przekazała uczennicom z Gimnazjum nr 1 i „trójki” na Kowańcu upominki od Urzędu Miasta, w tym talony na saunę i basen oraz gadżety dla młodzieży z Septymy. Miasto zafundowało też koncert młodych artystów: Daniela Lipca - laureata „The Voice of Poland” i gitarzysty Łukasza Rajskiego.

Podziękowania kierowane były do wszystkich, którzy dbają o zdrowie góralek i pomagają Amazonkom.

A one żyją jeszcze wrażeniami z XX Pielgrzymki na Jasną Górę, gdzie Mszę św. celebrował biskup Antoni Długosz. Podhalańskiej grupie – w góralskich strojach i ze słonecznikami w rękach - przewodziła siostra Danuta Lipińska z ludźmierskiego Sanktuarium. Są pełne nadziei, że obecność w Częstochowie pani prezydentowej, Agaty Kornhauser-Dudy, nada rozmachu profilaktycznej akcji. Jej plon na Podhalu i Podtatrzu to na razie 600 ufundowanych przez samorządy badań USG na przyszły rok, a będzie ich jeszcze więcej. Amazonki chcą też poszerzyć zakres badań o jamę brzuszną i tarczycę.

VI akcja Amazonek

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama