Podhale Region

Niedziela, 18 marzec 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 19 Mar 2018 4am

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański PKP S.A. przekazała dworzec w stolicy Tatr na rzecz miasta

Reklama

PKP S.A. przekazała dworzec w stolicy Tatr na rzecz miasta

20171009 145947 wynik

ZAKOPANE. Polskie Koleje Państwowe przekazały na rzecz stolicy Tatr dworzec kolejowy wraz z przyległym placem Porozumienie przy udziale ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka podpisali Krzysztof Mamiński, prezes Zarządu PKP S.A. i burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. W uroczystości udział wzięli nasi podhalańscy parlamentarzyści posłowie Anna Paluch i Edward Siarka oraz senator Jan Hamerski .

- Modernizacja dworca kolejowego w Zakopanem to jedno z działań na rzecz zapewnienia pasażerom lepszego, bezpieczniejszego i bardzie komfortowego dostępu do kolei. Cieszy fakt, że prace inwestycyjne Polskich Kolei Państwowych wspierają samorządy. Modernizujemy zabytkowe dworce, przywracając ich kolejowe funkcje, ale też stwarzamy możliwości, by mogły być one wykorzystywane dla innych potrzeb lokalnych społeczności. Jestem przekonany, że miasto Zakopane dobrze wykorzysta przekazany mu obiekt – mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

- Pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym w prace nad porozumieniem, dzięki któremu PKP i miasto Zakopane wychodzą naprzeciw potrzebom zarówno turystów, jak i mieszkańców. Gruntowna modernizacja połączona z budową centrum komunikacyjnego integrującego kolej z innymi środkami transportu to najlepsze rozwiązanie dla zakopiańskiego dworca – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A..

- Dzisiejsze porozumienie jest historyczną chwilą dla Miasta Zakopane i całego regionu. Pozwala na realizację strategicznej inwestycji, jaką jest Centrum Komunikacyjne integrujące wszystkie środki komunikacji. Posiadamy już wymagane pozwolenia na modernizację zabytkowych budynków dworca, przyznane zostały nam także pierwsze środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego i oczekujemy na rozstrzygnięcia kolejnych wniosków. To przedsięwzięcie wraz z realizowanymi inwestycjami kolejowymi i cały czas rozwijaną komunikacją miejską pozwoli na zmniejszenie ruchu kołowego w Zakopanem i całym regionie. Budynki dworca mieścić będą także m.in. mediatekę, centrum informacji turystycznej, klub muzyczny, sale wystawowe – poinformował burmistrz Leszek Dorula.
- Porozumienie to znaczący krok ku temu, aby transport publiczny w mieście i jego okolicach stawał się coraz bardziej atrakcyjny. Ogromną rolę w tym procesie ma odgrywać właśnie kolej. Centrum komunikacyjne oraz modernizacja linii kolejowych jeszcze bardziej przybliżą Zakopane turystom i ułatwią życie mieszkańcom – dodał Mirosław Antonowicz, członek Zarządu PKP S.A.

Dworzec oraz przyległy do niego plac będą nadal służyły transportowi. Zakopane planuje budowę centrum komunikacyjnego, integrującego pociąg z innymi środkami transportu. W ramach prac dworzec kolejowy zostanie poddany gruntownej modernizacji. Część kompleksu stacyjnego, obejmująca infrastrukturę torowo-peronową, będzie nadal zarządzana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. W myśl porozumienia kolej zostaje uwłaszczona na tym terenie.

Przekazanie zakopiańskiego dworca na rzecz miasta to jeden z przykładów szeroko zakrojonej współpracy PKP S.A. z lokalnymi władzami. Od 2010 roku do końca września tego roku spółka przekazała na rzecz jednostek samorządu terytorialnego w całym kraju 295 dworców.

Tutaj zdjęcia

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama