Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 23 Lis 2017 8am

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański 10-lecie UTW. Sentyment, radość i… wielki power dla seniorów

Reklama

10-lecie UTW. Sentyment, radość i… wielki power dla seniorów

UTW17

NOWY TARG. Może nie należy do tych z największym stażem, ale od początku swojego istnienia nowotarski Uniwersytet Trzeciego Wieku imponuje rozmachem swojej działalności. Świętowanie jego dziesięciolecia stało się wydarzeniem rozczulającym, pełnym optymizmu, a więc dużą zachętą, by do rosnącego w liczbę grona członków UTW dołączali kolejni.

Konferansjerskie mikrofony wzięły w swoje ręce osoby tak doświadczone w tych rolach jak Irena Zając i Celina Sordyl. Chór UTW w swoich galowych strojach – pod wodzą i przy akompaniamencie Piotra Burcana, z solistami – rozczulił wypełnioną po brzegi widownię MOK-u góralską pieśnią „Hej, Janicku...” i „Małym białym domkiem”. Wystąpił też z własną, okazjonalną kompozycją.

Nie brakło wierszy sztandarowego poety UTW – Krzysztofa Kokota. Zabrzmieć musiał także pełen dobrej energii hymn jego autorstwa, z refrenem:

Zbieraj siły, nie ustawaj,
Wciąż potrafisz, zawsze możesz
Uśmiech dawać, kochać ludzi
- dziękujemy za to, Boże!

Zahuczała widownia od braw i okrzyków zachwytu, gdy taneczna grupa w balowych sukniach i stylowych frakach pokazała, co potrafi, wykonując najpiękniejszego walca, a potem energetyczne tańce hiszpańskie. Autorka choreograficznych układów, Maria Wnęk, mogła mieć powód do dumy. Ale rozmarzyli też tancerze publikę odtworzeniem klimatu zabawy na rynku – rynku oczywiście sprzed lat...

Merytoryczną opiekę nad nowotarskim UTW sprawuje Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i jej wykładowcy, kadra prowadząca zajęcia - to już dla słuchaczy prawie rodzina. Jak to działa - pokazał m.in. występ grupy gimnastycznej.

Artystyczne występy były przerywnikami innych punktów jubileuszowego programu. Słuchacze z lat 2016 – 2017 uroczyście odbierali dyplomy. Bo przecież działalność UTW to cały cykl wykładów poświęconych kulturze, literaturze, regionalizmowi, historii, wielu ważnym dla senioralnej grupy zagadnieniom, m.in. tematom prozdrowotnym. To także multum zajęć: językowych, komputerowych, plastycznych, gimnastycznych fotograficznych, florystycznych, relaksacyjnych. W strukturze UTW działa wolontariat, a poznawaniu świata i integracji służą wycieczki po regionie, kraju i zagranicy, imprezy towarzyskie i świąteczne spotkania. Jak twórczy i utalentowani są seniorzy, pokazuje jubileuszowa wystawa ich prac urządzona przed salą widowiskową MOK-u.

Podziękowaniami obsypane zostały wszystkie osoby pracujące w Zarządzie stowarzyszenia i kolejne panie prezeski: inicjatorka powołania UTW i kierująca nim przez siedem lat „lokomotywa” – Maria Kopytek; jednoroczna pani prezes Kazimierza Luberda i stojąca teraz na czele Uniwersytetu Małgorzata Czapla. Szczególnie fetowana była „najmłodsza” studentka – pani Janina Tętnowska – wciąż zaskakująca kondycją, pamięcią, pogodą ducha, artystycznie uzdolniona pilna uczestniczka zajęć i wycieczek. Nie zapomniano i o Jadwidze Kuś kierującej PKPS-em, kiedy senioralnej inicjatywie udzielała pomieszczeń w budynku przy ul. Kościuszki w czasie jego tworzenia i początków działalności.

Z gratulacjami i życzeniami dla 10-letniego jubilata pospieszyli: w imieniu powiatu wicestarosta Władysław Tylka, burmistrz Grzegorz Watycha, który co prawda nie zdążył z prezentem w postaci Klubu Seniora, ale solennie obiecał, że niedługo on powstanie, delegacje bratnich uniwersytetów z Rabki i Zakopanego, dyrektorki I Liceum i Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Zarząd „miastowego” oddziału Związku Podhalan. Listy przyszły od serdecznie związanej z nowotarskim UTW prof. Anny Mlekodaj i od Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW. Specjalny prezent miał dla jubilata MOK - w postaci mini-koncertu mistrza akordeonu Tomasza Drabiny.

10-letnia aktywność UTW na różnych polach sprawiła, że senioralne grono jest dziś jedną z najlepiej zorganizowanych i liczących się grup społecznych w mieście. Przy tym chętną do pracy samopomocowej i otwartą na innych.

Pierwsze rozszerzenie nazwy UTW: Uśmiech – Twórczość – Wiek bez granic było autorstwa Marii Kopytek. Drugie przed jubileuszem wymyślił Krzysztof Kokot, a brzmi ono: Uniwersytet Talentów Wszelakich. I tak trzymać!..

10-lecie UTW

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama