Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 23 Lis 2017 8am

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Szpital wspierany przez Powiat walczy o kontrakt z NFZ

Reklama

Szpital wspierany przez Powiat walczy o kontrakt z NFZ

lekszpit

NOWY TARG. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, pomimo, iż jest kluczową placówką zdrowia na Podhalu i ma rezonans magnetyczny, nadal nie ma kontraktu z NFZ na świadczenie usług. To dlatego zarówno dyrektor, starosta, jak i Rada Powiatu monitują gdzie mogą w tej sprawie. Została też podjęta stosowna rezolucja.

- To już niestety kolejny rok, kiedy z jednej strony pacjenci muszą czekać po kilka miesięcy na badania, a z drugiej mamy możliwości techniczne, tylko brakuje nam środków. NFZ nie chce zakontraktować świadczeń w publicznym szpitalu, a bez przeszkód kontraktuje je w prywatnym podmiocie – mówił Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

- Jako organ prowadzący wspieramy dyrektora już od dłuższego czasu, podejmujemy wiele działań w tej kwestii, aby nowotarski szpital dostał kontrakt z NFZ na badania rezonansowe – mówił starosta Krzysztof Faber. Dodał, że teraz niestety szpital musi korzystać z usług prywatnej firmy z powodu zbyt małego kontaktu na badania.

Rada Powiatu podjęła rezolucję w sprawie kontraktu dla Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu na świadczenia z zakresu rezonansu magnetycznego. Apeluje w niej do Narodowego Funduszu Zdrowia o zakontraktowanie w nowotarskim szpitalu świadczeń.

- W chwili obecnej na terenie powiatu nowotarskiego świadczenia z zakresu rezonansu magnetycznego realizowane są jedynie przez firmę Diagnostyka Obrazowa Bielecki i Guz Spółka Jawna, jednakże ilość wykonywanych w niej badań nie zabezpiecza w pełni potrzeb mieszkańców powiatu nowotarskiego – czytamy w rezolucji. Podane jest w niej także, że zgodnie z danymi z dnia 15 maja tego roku dla pacjentów w stanie stabilnym pierwszy wolny termin to dzień 18 stycznia 2018 r., a więc dopiero za 8 miesięcy. Niewiele krócej na badanie czeka pacjent tzw. pilny. - Zgodnie z „Ogólnopolskim Informatorem o Czasie Oczekiwania Na Świadczenia Medyczne” pierwszy wolny termin dla pacjentów pilnych został ustalony na dzień 8 listopada 2017 r. Łącznie na realizację świadczeń z zakresu rezonansu magnetycznego czeka ponad 2000 osób.

Radni w rezolucji podkreślili, że tak długi czas oczekiwania, na niezwykle istotne z punktu widzenia diagnostyki różnych schorzeń badanie jest problemem dla pacjentów leczących się w Poradniach Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

- Brak możliwości szybkiego wykonywania badań utrudnia, a czasami uniemożliwia postawienie diagnozy i ustalenia efektywnego leczenia. Dodatkowo, bardzo często oczekując przez wiele miesięcy na badanie dochodzi do dalszego pogorszenia stanu zdrowia, zmniejszając szansę pacjentów na powrót do pełnej sprawności – czytamy w uchwalonej rezolucji. Zaznaczono w niej także, że szczególnie uciążliwe, a wręcz dramatyczne jest to dla pacjentów Poradni Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, czy Neurologicznej.

Radni powiatu zaapelowali do NFZ o zakontraktowanie dodatkowych świadczeń nawet na poziomie 100 000 zł, bo i to znacznie poprawiłoby sytuację pacjentów, zapewniając możliwość ich kompleksowego badania.

Rezolucja została skierowana nie tylko do Narodowego Funduszu Zdrowia do oddziału Małopolskiego, ale i do ministra zdrowia, wojewody małopolskiego, a także posłów z Podhala: Anny Paluch i Edwarda Siarki.

- Rezolucja jest w duchu problemów, które są teraz w lecznictwie. Mamy nowoczesny sprzęt, a nie mamy środków na jego obsługę. Pacjenci tego nie rozumieją – mówi poseł Edward Siarka. Podkreśla, że Rada Powiatu i starosta znają problem. Wiedzą, że pacjenci czekają w długich kolejkach, nawet pacjenci chcący skorzystać z badań komercyjnie. Poseł zapewnił, że będzie wspierał starania Rady Powiatu, starosty i dyrektora szpitala. - Nie może być bowiem tak, że jest sprzęt, a nie ma możliwości wykonywania tak ważnych w dzisiejszej diagnostyce badań.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama