Podhale Region

Środa, 26 lipiec 2017

Ostatnia aktualizacjaŚr, 26 Lip 2017 1pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Niech się cieszy Nowy Targ! Niech się rozwija Orawa! Grubo ponad 2 miliony euro – do beneficjentów

Reklama

Niech się cieszy Nowy Targ! Niech się rozwija Orawa! Grubo ponad 2 miliony euro – do beneficjentów

mikroporoj17

POLSKA-SŁOWACJA. W nowotarskiej siedzibie Euroregionu „Tatry” zostały podpisane umowy na dofinansowanie mikroprojektów z Programu Współpracy Transgranicznej V-A Polska-Słowacja. Do beneficjentów trafi prawie 2 miliony 300 tys. euro.

Po polskiej i słowackiej stronie skorzystają z tych środków głównie jednostki samorządu terytorialnego, ale także instytucje kultury i szkoły, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, parafia, szpital, Tatrzański Park Narodowy.

Pozyskiwanie dofinansowania w ramach projektów parasolowych zaczęło się w czerwcu ubiegłego roku, od zawarcia umów z partnerami słowackimi i pierwszego naboru projektów. W sierpniu podpisywane były umowy z Ministerstwem Rozwoju. Do końca listopada trwała ocena formalna, a do stycznia – ocena jakościowa mikroprojektów. Do 37 zatwierdzonych mikroprojektów z tzw. 1 osi priorytetowej, w styczniu dołączyły jeszcze 4 mikroprojeky z osi 3. W większości były to projekty „miękkie”, a jedynie nieliczne – z elementami inwestycji. Dofinansowanie dla jednego beneficjenta mogło sięgnąć 100 tys. euro.

Największa sumę uzyskał Nowy Targ, ciesząc się aż dwoma zatwierdzonymi mikroprojektami, realizowanymi wspólnie z zaprzyjaźnionym Kieżmarkiem. Pierwszy z nich zamyka się w haśle „Dziedzictwo materialne i społeczno-kulturowe Nowego Targu i Kieżmarku”. Pozwoli on na wydanie książki ze wspomnieniami pracowników NZPS „Podhale” i albumu „Nowy Targ – obrazki z PRL-u”, także na stworzenie gry interaktywnej oraz aplikacji umożliwiającej wirtualny spacer w technologii 3D po Kieżmarku i Nowym Targu. Kwota dofinansowania to prawie 85 tys. euro.

Drugi mikropprjekt, pod hasłem „Rozwój i ochrona szlaków rowerowych w miastach Nowy Targ i Kieżmark”, z dofinansowaniem prawie 78 tys. euro – pozwoli na wyposażenie w infrastrukturę – także w stację obsługi rowerzystów – części transgranicznego szlaku rowerowego w obszarze miasta oraz na zorganizowanie dwóch rajdów rowerowych.

Część Szlaku na terenie gminy Łapsze Niżne wzbogaci się dzięki mikroprojektowi o platformę widokową, parking, tablice informacyjne, lunety panoramiczne i widokowe.

Gminie Szaflary współpracującej z gminą Podbiel dofinansowanie pozwoli z kolei na zbudowanie trasy łącznikowej Szlaku wokół Tatr o długości prawie 20 kilometrów, na zbudowanie przy szkole placu rekreacyjno-edukacyjnego oraz stworzenie widokowego punktu, także na wydanie polsko-słowackiego przewodnika po obu gminach i zorganizowanie festynu rowerowego.

Gmina Lipnica Wielka będzie modernizować ścieżkę rowerową u podnóża Babiej Góry, zyska tak że połączenie z trasą w słowackich Rabczycach.

Te mikroprojekty służą dopełnieniu o brakujące odcinki i wyposażeniu w infrastrukturę oraz w inne atrakcje rowerowego Szlaku wokół Tatr. Ale są też mikroprojekty o charakterze kulturowym i etnograficznym. Do takich należy np. pomysł Gminnego Centrum Kultury w Kluszkowcach na warsztaty budowy instrumentów pasterskich i naukę gry na tych instrumentach, co ma się zakończyć świętem instrumentów pasterskich. Ciekawym mikroprojektem z tego nurtu jest „Ikonopisanie na Pograniczu”. Warsztaty ikonopisania i wystawy ikon będzie organizowała Parafia Prawosławna pw. Św. Włodzimierza z Kurova w kraju Preszowskim. Ona też wyda publikację prezentującą ikony z polskich słowackich cerkwi.

W uroczystym podpisywaniu umów brali udział przewodniczący Rady Euroregionu „Tatry” - wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak i dyrektor biura ET – Antoni Nowak, zapowiadając, iż będą wnioskować o uproszczenie wciąż zanadto biurokratycznych procedur starań o unijne środki.

Umowy na dofinansowanie

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama