Podhale Region

Niedziela, 21 styczeń 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 21 Sty 2018 8am

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Audytorzy rozpoczynają ocenę energetyczną budynków w stolicy Tatr

Reklama

Audytorzy rozpoczynają ocenę energetyczną budynków w stolicy Tatr

konf2 wynik
konf1 wynik

POWIAT TATRZAŃSKI. Zakopane jako pierwsze miasto w subregionie podhalańskim rozpoczęło wykonywanie ocen energetycznych budynków w ramach programu wymiany pieców. Mieszkańcy, którzy wypełnili i złożyli ankiety, w najbliższym czasie mogą spodziewać się kontaktu ze strony pracowników firmy NDE Sp. z o.o Niezależni Doradcy Energetyczni z Krakowa, którzy ustalą termin wizji lokalnej i przeprowadzą wymaganą przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego procedurę. Jest ona kolejnym krokiem umożliwiającym otrzymanie dotacji.

Bezpłatna ocena energetyczna

- Od wielu miesięcy mówimy już o programie wymiany pieców. Po etapie zbierania ankiet i złożenia przez Urząd Miasta Zakopane wniosku o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego teraz przyszedł czas przeprowadzania ocen energetycznych i chcemy o tym jak najszerzej poinformować mieszkańców, podkreślając jednocześnie, że audytorzy będą wykonywać je bezpłatnie - wyjaśnia Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

Oprócz tego, że ocena jest bezpłatna, warto zaznaczyć także, że wykonujący ją audytorzy powinni wylegitymować się służbową legitymacją i pełnomocnictwem podpisanym przez Burmistrza Miasta Zakopane. W razie jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z Urzędem Miasta lub bezpośrednio z firmą NDE.

Procedura i wyniki

Przypomnijmy, że Urząd Miasta Zakopane w lutym bieżącego roku złożył wniosek o dofinansowanie wymiany 700 pieców opalanych węglem na ekologiczne źródła ciepła. Poziom dofinansowania dla mieszkańca to maksymalnie 8.000 zł na wymianę pieca oraz maksymalnie 6.000 zł na dostosowanie instalacji.

- Decyzja o tym, czy dofinansowanie zostanie przyznane zapadnie w drugiej połowie tego roku. Niezależnie od tego przeprowadzona zostanie ocena energetyczna budynków u wszystkich osób, które złożyły ankiety do Urzędu Miasta Zakopane. Obowiązek przeprowadzenia ocen energetycznych wynika z zapisów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Procedurę wyboru firmy mającej je wykonać na terenie naszego miasta przeprowadził Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Jest nią NDE Sp. z o.o., której została już przekazana lista 700 osób. Proces wykonywania ocen potrwa 3 miesiące. Po zapoznaniu się przez mieszkańców z wynikami oceny dla ich budynku podejmą oni decyzję, czy akceptują zalecenia termomodernizacyjne i tym samym chcą przystąpić do programu. Akceptacja oceny nie jest jednoznaczna z przyznaniem dotacji. Jej ostatecznym potwierdzeniem będzie zawarcie umowy między mieszkańcem a Urzędem Miasta Zakopane – wyjaśnia Ekodoradca Krzysztof Topór-Huciański.

Gotową ocenę energetyczną firma NDE przedstawi do akceptacji mieszkańcom, a następnie będą oni mogli odebrać ją w momencie zawierania umowy już po otrzymaniu przez miasto dotacji z programu RPO. W dalszym ciągu osoby zainteresowane mogą także składać ankiety, by ubiegać się o dotację. Zostaną one dopisane do listy osób oczekujących na ocenę energetyczną.

- Przeprowadzona przez nas ocena energetyczna budynku da mieszkańcom konkretne wytyczne, w jaki sposób optymalnie dobrać źródło ciepła i zakres prac termomodernizacyjnych. Ich realizacja nie tylko przyniesie korzyść dla środowiska, ale pozwoli także ograniczyć koszty ogrzewania. Aktualny program jest dobrą okazją, by na te działania pozyskać dotacje. Możliwości dofinansowania z czasem mogą być coraz bardziej ograniczone, a w związku z przyjęciem uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego dostawanie źródeł ciepła do jej wymogów i tak stanie się koniecznością – podkreśla prezes firmy NDE Grzegorz Moskal, uzasadniając potrzebę wykonania ocen energetycznych.

- – zapewnia z kolei Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Agnieszka Bartocha.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama