Podhale Region

Piątek, 14 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaPt, 14 Gru 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Zakopianka - zabiegi starosty i posła

Reklama

Zakopianka - zabiegi starosty i posła

zakopianka

ZAKOPIANKA. Starosta nowotarski Krzysztof Faber zabiegał u premier Beaty Szydło o budowę Zakopianki od Chabówki do Nowego Targu. Ze swej strony czynił też zabiegi poseł RP Edward Siarka. Rozmawiał on już w tej sprawie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

-My w dalszym ciągu tę drogę traktujemy priorytetowo, bo jest bardzo istotna dla naszego regionu – mówi starosta Krzysztof Faber i zapewnia, że zabiegał o budowę kolejnego odcinka Zakopianki wraz z burmistrzem Nowego Targu Grzegorzem Watychą u samej Pani Premier, która sprawę przekazała do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Stosowne pismo przygotowali jednak i podpisali wszyscy samorządowcy obu powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego.

Początkiem roku starosta skierował pismo do Rady Ministrów pytając o losy Zakopianki od Chabówki do Nowego Targu, podkreślając jej ważność dla Podhala. W połowie lutego otrzymał odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Wyjaśniono mu w nim po raz kolejny, że plany inwestycyjne na drogach krajowych są ujęte w tzw. Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2023, z perspektywą do 2025 roku. Program ten natomiast określa priorytety inwestycyjne w skali całej Polski. Minister przypomniał też, że dokument ów został przyjęty przed Radę Ministrów jeszcze we wrześniu 2014 roku i jest zgodny z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z grudnia 2013 roku, dotyczącym rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej.

Minister w piśmie poinformował także starostę, iż budowa Zakopianki na odcinku do Nowego Targu od Rabki – Zdroju nie została ujęta w owym Programie, a wyjątkiem jest jedynie niewielki odcinek, zaledwie 870 m, pomiędzy Rabką – Zdrojem, a Chabówką, który jest realizowany w ramach budowy Zakopianki od Lubnia do Rabki-Zdroju. Zapewnił też, że ów odcinek był ujęty w podpisanym przez rząd z władzami samorządowym tzw. Kontrakcie Terytorialnym dla Małopolski i jest na tzw. liście warunkowej inwestycji, których realizacja jest uzależniona od funduszy.

- Ministerstwo rozumiejąc sytuację na drodze krajowej nr 47 musi mieć na uwadze potrzeby całego kraju, a te zgodnie z wnioskami i głosami, jakie do nas docierają, są bardzo duże – wyjaśnia minister. Dodaje, że Program określa limit finansowy dla nowych inwestycji na poziomie 107 mld złotych. Tymczasem koszty wszystkich inwestycji sięgają aż 200 mld zł... Zapewnia, że jednak ministerstwo z swej strony dostrzega potrzebę weryfikacji Programu i nawet powołało zespoły robocze z komitetem sterującym, które mają za zadanie wprowadzenie zmian: prawnych, finansowych i technologicznych.

Minister jednak daje nadzieję i zapewnia, że zmiany zakresu rzeczowego Programu, będą podejmowane. – Ministerstwo poszukiwać będzie rozwiązań finansowych, które pozwolą na realizację priorytetowych odcinków takich, jak droga krajowa 47 Rabka – Zdrój – Nowy Targ – zapewnia minister.

Władze Starostwa Powiatowego szukają już poparcia wśród parlamentarzystów. - Liczymy na to, że nasi posłowie zadziałają w tej sprawie na szczeblu rządowym i Zakopianka będzie szybciej niż w 2025 roku – nie ukrywa starosta Krzysztof Faber.

- Ze swej strony wystosowałem też już pisma do Pani Premier i do Ministra Infrastruktury i Budownictwa, aby poważnie rozważyć powrót Zakopianki od Rabki-Zdroju do Nowego Targu na listę Rządową Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad, który gwarantuje dofinansowanie – zapewnia poseł Edward Siarka. Podkreśla, że już osobiście rozmawiał z ministrem w tej sprawie i temat nie jest łatwy..

 – To, że drogę tę trzeba budować mówią wszyscy, trzeba, aby jednak inwestycja ta miała zagwarantowane finansowanie. Potrzeby inwestycyjne są bowiem w Polsce duże i przekraczają możliwości finansowe ministerstwa, a są to środki z budżetu państwa. Poseł podkreśla, że trzeba się wspólnie zastanowić, jakie podjąć działania, bo ta budowa jest ważna nie tylko ze względów ekonomicznych, ale i społecznych. Decyzje muszą więc zapaść na szczeblu politycznym. – Ja będę ze swej strony nadal działał w tej sprawie – zapewnia poseł Edward Siarka.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama