Podhale Region

Wtorek, 11 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 11 Gru 2018 5pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Uhonorowali twórcę wielu dzieł związanych z Świętym Janem Pawłem II

Reklama

Uhonorowali twórcę wielu dzieł związanych z Świętym Janem Pawłem II

20150716151359.m2ts snapshot 00.19.19 2015.07.17 23.41.32 Kopiowanie
20150716151359.m2ts snapshot 00.15.37 2015.07.18 16.09.02 Kopiowanie
20150716151359.m2ts snapshot 00.15.42 2015.07.18 16.10.11 Kopiowanie
20150716151359.m2ts snapshot 00.17.10 2015.07.17 23.43.09 Kopiowanie
20150716151359.m2ts snapshot 00.18.32 2015.07.17 23.42.32 Kopiowanie
20150716151359.m2ts snapshot 00.15.47 2015.07.18 16.10.55 Kopiowanie

SZAFLARY. Marek Szala, znakomity artysta i twórca wielu dzieł związanych z Świętym Janem Pawłem II, jak choćby Papieskiego Ołtarza pod Wielką Krokwią, czy pomników w Księżówce, Rabie Wyżnej, a także wiekopomnego dzieła, które stoi w Ogrodach Watykańskich – Giewontu z Krzyżem i relikwiami Polskiej Ziemi daru górali, czy choćby tak wyjątkowego dzieła, jak pierwszy na świcie relikwiarz Świętego Jana Pawła II został uhonorowany podczas sesji. Nie krył swego wzruszenia. Przypomniał, że w dniu sesji mijało dokładnie 20 lat od momentu, gdy zaczął stawiać swój dom w Szaflarach.

Marka Szalę na sesję zaprosił wójt Rafał Szkaradziński, który wręczył mu laudację, dziękując w imieniu mieszkańców za to, że gminę Szaflary wybrał na dom. - To wielki zaszczyt, że tak wybitny artysta, a przede wszystkim człowiek mający tak wiele zasług w powstawaniu dzieł związanych z Świętym Janem Pawłem II mieszka i tworzy na terenie naszej gminy Szaflary. To Pana dzieła w sposób bezsprzeczny wpisały się nie tylko w historię Polski, ale i Watykanu, miejsca tak drogiego wszystkim mieszkańcom Podhala.

Dziękowali mu i radni na czele z przewodniczącym Rady, a także obecni na sesji mieszkańcy. Marek Szala nie krył wzruszenia, podkreślając swoje zaskoczenie, przygotowaną laudacją i uroczystym docenieniem jego twórczości. Choć prosił by obecni na sesji usiedli, ci stojąc słuchali go bili mu brawo.

Artysta przypomniał, jak dokładnie 16 lipca 1995 roku zaczął stawiać zakupiony stary dom drewniany w Szaflarach. Mówił o życzliwości ludzkiej z którą się spotkał i wielkim dziedzictwie kulturowym Szaflar. Miejscu z wieloma zabytkami i wymienianym w wielu publikacjach.

Wójt w laudacji przypomniał, że w tym roku minęło 18 lat od pamiętnej pielgrzymki Jana Pawła II do Zakopanego i Ludźmierza. Podkreślił, że Msza Święta pod Wielką Krokwią z 1997 roku miała tak doskonałą oprawę, dzięki niezwykle pięknemu i przygotowanemu przez Marka Szalę z wielką starannością o wszystkich pielgrzymów ołtarzowi. Dodał, że jego dziełem był i papieski fotel. - Pan dbał o każdy szczegół związany z komfortem podczas mszy świętej Głowy Kościoła.

W laudacji podkreślono też, zaangażowanie Marka Szali w wyborze i transporcie choinki, która stanęła w 1997 roku na Placu Świętego Piotra wraz z 2,5 metrową rodziną góralską wykonaną przez Marka Szalę. Wymieniono także inne dzieła, jakim były: 12 tonowy granitowy pomnik Jana Pawła II w Domu Episkopatu Polski w Księżówce, pomnik z Raby Wyżnej utrwalający moment udzielania w Rzymie sakry biskupiej przez Świętego Jana Pawła II obecnemu metropolicie krakowskiemu ks. kard. Stanisławowi Dziwiszowi, granitową rzeźbę Giewontu, która w 2001 roku stanęła w Ogrodach Watykańskich, jako dar Zakopanego dla Ojca Świętego z okazji zakończenia 100. umieszczenia krzyża na Giewoncie.

Wójt w laudacji przypomniał, że Krzyż wpisał się i w historię Szaflar. Przodkowie postawili go na górze Ranisberg. Podkreślił też, że prócz Giewontu, który w 2003 roku zyskał podstawę z relikwiarzem polskiej ziemi, który był darem górali i całego Podhala dla Jana Pawła II na zakończenie jubileuszu 25-lecia pontyfikatu w Ogrodach Watykańskich próżno szukać innych rzeźb niż te antyczne. Dodał, że nasz naród dostąpił tym samym wielkiego zaszczytu.

- To także Pan jest autorem pierwszego na świecie relikwiarza Świętego Jana Pawła II, który został oficjalnie umieszczony w dzień kanonizacji Świętego Jana Pawła II w górskim sanktuarium Montorella we Włoszech, miejscu, które na tydzień przed konklawe w 1978 roku odwiedził wówczas jeszcze ks. kard. Karol Wojtyła, a w trzy tygodnie potem, już jako Jan Paweł II.

Wójt w laudacji zaznaczył, że dziełem Marka Szali były i inne relikwiarze np. św. siostry Faustyny w Gardenkirche w Wiedniu, Celiny z Chludzińskich Borzęckiej, założycielki zmartwychwstanek, czy berło koronacyjne dar Austriaków i Polonii austriackiej, umieszczone w ołtarzu tuż obok kopii Matki Boskiej Jasnogórskiej Polskiego Kościoła Zmartwychwstańców Gardenkirche w Wiedniu. Dodał, że dziełem artysty z Szaflar jest i pamiątkowy medal Papieski zawierający trzy elementy: postać Ojca Świętego Jana Pawła II, Giewont z krzyżem oraz kościół na Krzeptówkach, jedyną świątynię na Podhalu poświęconą osobiście przez polskiego Papieża i napisem sursum corda.

- Panie Marku zasług Pana związanych z twórczością poświęconą umiłowanemu przez każdego górala Świętemu Janowi Pawłowi II jest wiele, nie sposób ich wymienić. My mieszkańcy gminy Szaflary chcemy podziękować i podkreślić, że jesteśmy dumni, że to naszą gminę wybrał Pan za swój dom.

Warto jednak przypomnieć, że i gmina Szaflary ma kilka dzieł, które zyskała dzięki Markowi Szali. O nich artysta opowie podczas spotkania, które będzie chciał – jak zapewnił w rozmowie z Podhale Region – przygotować dla mieszkańców swej gminy. To tu mieszka bowiem wiele osób bez których jego dzieła nie doszłyby do skutku. Osób, które pomagały mu, a nigdy nikt o nich nie wspominał. 

A tu pisaliśmy o spotkaniu w ramach X Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej w Zakopanem. podczas, którego artysta po raz pierwszy mówił o swych dziełach związanych z Świętym Janem Pawłem II

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama