Podhale Region

Niedziela, 18 marzec 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 19 Mar 2018 4am

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Wkrótce 27 września - 78 rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego (aktualizacja)

Reklama

27 września - 78 rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego (aktualizacja)

27 września 4

NOWY TARG. 78 rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbędzie się pod Pomnikiem Armii Krajowej na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu 27 września godz. 13.

Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ", ŚZŻ AK koło Nowy Targ, Liceum Ogólnokształcące im, S.Goszczyńskiego w Nowym Targu PGRH "BŁYSKAWICA", zapraszają wszystkich, którzy chcą oddać hołd ludziom tworzącym POLSKIE PAŃSTWO PODZIEMNE na terenach okupowanych przez Niemców i Związek Sowiecki. Uroczystości odbędą się 27 września 2017 r. o godz. 13,00 pod Pomnikiem Armii Krajowej na Cmentarzu Komunalny w Nowym Targu.

27 września to dzień w którym 78 lat temu powstało POLSKIE PAŃSTWO PODZIEMNE, działające w latach 1939-1945.

POLSKIE PAŃSTWO PODZIEMNE było fenomenem na skalę światową i jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem w dziejach antyhitlerowskiego ruchu oporu w Europie. Pomimo zajęcia i okupowania terytorium Polski przez Niemców i Rosjan, oraz bezwzględnego terroru wprowadzonego przez okupantów w kraju funkcjonowały wszystkie organa zarówno cywilne jak i wojskowe. Działało państwo podziemne posiadające konstytucyjne organa: administrację - Delegatura Rządu RP na Kraj, sądownictwo, siły zbrojne - Armia Krajowa, parlament - Polityczny Komitet Porozumiewawczy, Rada Jedności Narodowej. Jego struktury podlegały bezpośrednio legalnym władzom II Rzeczypospolitej, przebywającym czasowo na uchodźstwie poza granicami kraju, stanowiły więc ustrojowo legalne ramie suwerennych w świetle prawa międzynarodowego władz II Rzeczypospolitej, zapewniały konstytucyjną ciągłość działalności państwa polskiego na jego własnym terytorium. Konstytucyjne władze zajęły się również organizacją i wspomaganiem różnych dziedzin życia publicznego, które były zakazane przez Niemców, takimi jak szkolnictwo, kultura i nauka czy opieka społeczna. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski, 27 marca 1945 r., władze sowieckie podstępnie aresztowały i wywiozły do Rosji, 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. 21 czerwca 1945 r. Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRS w Moskwie skazało ich - jak głosi uzasadnienie - za "działalność przeciwko Armii Czerwonej i Związkowi Sowieckiemu oraz za współpracę z Niemcami".

1 lipca 1945 r. Rada Jedności Narodowej ogłosiła przesłanie Polskiego Państwa Podziemnego, nazwane Testamentem Polski Walczącej zawierające żądania m.in wycofania wojsk radzieckich z Polski, zaprzestania prześladowania Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, wprowadzenia ustroju demokratycznego, przeprowadzenia w kraju reform społecznych i gospodarczych.

Ostatni Żołnierz Polski Podziemnej, który nie złożył broni zginął walcząc samotnie 21 października 1963 r., ostatni Żołnierze Polski Podziemnej opuszczali więzienia na początku lat 70 XX wieku.

Reklama