Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 23 Lis 2017 8am

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Prawo Pościg ulicami Nowego Targu za 23-latkiem

Reklama

Pościg ulicami Nowego Targu za 23-latkiem

poscig wynik

POWIAT NOWOTARSKI. 23 - letniego rabczanina, kierowcę volkswagena golfa, nie mającego uprawnień do kierowania samochodem, zatrzymali nowotarscy policjanci po pościgu ulicami miasta. Okazało się także, że jest poszukiwany przez prokuraturę i policja prowadzi przeciwko niemu aż kilkanaście postępowań.

Do zdarzenia doszło 31 maja w Nowym Targu przed godziną 18. To wówczas funkcjonariusze nowotarskiej policji na zauważyli volkswagena golfa, którego kierowca nie posiada uprawnień do kierowania.

- Po włączeniu sygnałów dźwiękowych podjęli próbę jego zatrzymania, jednak kierujący po chwilowym zatrzymaniu pojazdu, nagle ruszył i zaczął oddalać się od radiowozu. Policjanci natychmiast ruszyli za pojazdem w pościg ulicami Nowego Targu, gdzie na ulicy Szaflarskiej kierujący został zablokowany przez pojazdu innych uczestników ruchu. W związku z powyższym policjanci zatrzymali kierującego – relacjonuje podkom. Roman Wolski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Okazał się nim 23 letni mieszkaniec Rabki Zdroju. - Po przewiezieniu do jednostki Policji okazało się, że 23 - latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, które to zostały mu cofnięte decyzją Starosty Nowotarskiego. Ponadto młody rabczanin poszukiwany jest przez Prokuraturę Rejonową w Limanowej. W trakcie przeszukania pojazdu policjanci ujawnili dwa worki strunowe z zawartością tytoniu o wadze 0,96 kg bez znaków akcyzy. Kierującego osadzono w policyjnym areszcie do dyspozycji prokuratury.

Teraz nowotarska komenda prowadzi aż 14 postępowań w sprawach o wykroczenia w ruchu drogowym przeciwko 23 letniemu rabczaninowi. - Wobec kierującego prowadzone jest jeszcze postępowanie z art. 180a kodeksu karnego za kierowanie pojazdem nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami jakim jest Starosta Powiatowy w Nowym Targu.

Za popełnione przestępstwo zatrzymany podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Pamiętać również musimy, że od dnia dzisiejszego wchodzą w życie przepisy zaostrzające kary dla kierowców i tak:

• według nowelizacji, kierowca, który w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała, trafi do więzienia minimum na 2 lata (obecnie jest to co najmniej 9 miesięcy). Kara nie będzie mogła być zawieszona
• świadoma ucieczka przed pościgiem policji będzie przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (obecnie jest wykroczeniem, za które grozi grzywna i kara do 30 dni aresztu). Skazując za to kierowcę, sąd będzie orzekał wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych
• kierowca, który prowadziłby pojazd mimo orzeczonego przez sąd zakazu, trafi do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Obecnie grozi za to kara pozbawienia wolności do 3 lat
• kierowca, który prowadziłby pojazd mimo wydania decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, otrzyma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
• wykroczenia w komunikacji mają się przedawniać po trzech latach od chwili popełnienia czynu, a nie – jak obecnie – po dwóch
• inny z przepisów nowelizacji zakłada, że sądy wydając wyroki w sprawach o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, będą musiały zostać poinformowane o wszystkich przestępstwach i wykroczeniach kierowców znajdujących się w centralnej ewidencji kierowców oraz w ewidencji kierowców naruszających przepisy drogowe, prowadzonej przez policję.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama