Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 23 Lis 2017 8am

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Prawo Pościg za 82-letnim piratem drogowym...

Reklama

Pościg za 82-letnim piratem drogowym...

18740591 1285161481581561 8538508536654526902 n

POWIAT TATRZAŃSKI. 82 -letni kierowca przekroczył dozwoloną prędkość, potem zaczął uciekać, zranił policjanta i ruszył dalej z coraz większą prędością. Został zatrzymany przez policjantów. Teraz grozi mu nie tylko 10 lat więzienia, ale i cofnięcie uprawnień do kierowania samochodem.

27 maja w Białce Tatrzańskiej policjanci z KPP w Zakopanem podali kierującemu samochodem marki Renault Megane sygnał do zatrzymania. - Mierząc jego prędkość stwierdzili bowiem, że przy ograniczeniu do 50 km/h poruszał się z prędkością 77 km/h. Kierowca początkowo zamarkował zatrzymanie, po czym przyspieszył i odjechał w Kierunku Bukowiny Tatrzańskiej.

Funkcjonariusze ruszyli w pościg. W Czarnej Górze zajechali drogę ściganemu. - Mężczyzna zatrzymał się, jednak nie wyłączył silnika, zamknął się w samochodzie. Po kilkukrotnych, bezskutecznych wezwaniach do wyłączenia silnika i opuszczenia pojazdu, jeden z policjantów rozbił szybę od strony pasażera, aby otworzyć drzwi. Wówczas mężczyzna gwałtownie ruszył do tyłu. Policjant został zraniony w dłoń (rozbita szyba) a drugi z funkcjonariuszy odskoczył - w ostatniej chwili unikając potrącenia. Następnie kierowca Renaultem objechał radiowóz i ruszył dalej. W międzyczasie do funkcjonariuszy podjechał rowerzysta, krzycząc że o mały włos nie został rozjechany przez tego człowieka.

Policja wyjaśnia, że funkcjonariusze kontynuowali pościg. - Kierujący Renaultem uciekał przez kilka miejscowości powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego - łamiąc przy tym szereg przepisów ruchu drogowego: prędkość miejscami dochodziła do 160 km/h, przejeżdżał linię ciągłą, jechał lewą stroną jezdni, zmuszał innych kierujących do gwałtownego hamowania i zjeżdżania na pobocze, nie stosował się do wielokrotnie dawanych mu sygnałów do zatrzymania.

Po wjechaniu do Nowego Targu uciekający został zablokowany przez radiowóz miejscowej jednostki Policji. - Renault był zamknięty a kierowca kurczowo trzymał się kierownicy. Wobec realnego ryzyka, że ponownie będzie usiłował odjechać, jeden z policjantów natychmiast rozbił szybę od strony kierowcy, otwarł drzwi a następnie stosując siłę fizyczną wyciągnął mężczyznę z pojazdu.

Po sprawdzeniu czy nie posiada on żadnych niebezpiecznych przedmiotów został umieszczony w radiowozie. - Okazało się że jest to 82-letni nowotarżanin, trzeźwy. Oświadczył że nie zatrzymał się do kontroli drogowej z obawy o konsekwencje, w związku z faktem że cofnięto mu uprawnienia do kierowania. Po umieszczeniu w radiowozie, kierujący zaczął uskarżać się na ból ręki, w związku z czym policjanci wezwali na miejsce pogotowie ratunkowe, które zabrało go do szpitala.

Należy podkreślić, że zachowanie tego 82-letniego kierowcy powodowało realne zagrożenie życia, zarówno funkcjonariuszy jak i uczestników ruchu drogowego. Zdecydowane działanie policjantów przerwało ten szaleńczy rajd.

Ustalono, że zatrzymany kierowca już wcześniej przejawiał lekceważące podejście do przepisów ruchu drogowego. Na przestrzeni ostatnich 10 lat był 22-krotnie karany za wykroczenia popełnione w ruchu drogowym, z czego 8-krotnie za kolizje drogowe. Ponadto był to jego trzeci przypadek niezatrzymania się do kontroli drogowej - poprzednie miały miejsce w latach 2015 i 2016.

Obecnie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zakopanem prowadzone są czynności zmierzające do przedstawienia mu zarzutów. W tego typu sprawie rozważana może być kwestia przedstawienia zarzutu czynnej napaści na policjanta, sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym oraz kierowania pojazdem pomimo wydania decyzji o cofnięciu uprawnień. Grozić mu może nawet 10 lat pozbawienia wolności. Kierowca poniesie konsekwencje również za szereg wykroczeń drogowych.

źródło KPP Zakopane

Zdjęcie użytkownika Policja Zakopane.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama